השקל שלך ניוזלטר אפריל 2021

מאת: אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי

תחזית הצמיחה הגלובלית – המהירה מזה 60 שנה

שוקי המניות בעולם ממשיכים לעלות, כשחזרו לבלוט לטובה אלה בארה”ב. ברקע לעליות המשכנו לקבל אינדיקציות להתחממות מהירה מאד של הכלכלה. קרן המטבע הבינלאומית למשל צפויה לעדכן החודש את תחזית הצמיחה הגלובאלית שלה מ-5.5% ל-5.8%, המהירה מזה 60 שנה! הצפי לצמיחה חזקה משתקף גם בדיווחי החברות, כשסקר מנהלי הרכש בתעשייה בארה”ב שפורסם בתחילת החודש זינק לרמתו הגבוהה מאז תחילת שנות ה-80, ונתוני התעסוקה שפורסמו במקביל אליו ניפצו את תחזיות גיוס העובדים.

בצמיחה המהירה תומכים לא רק החזרה ההדרגתית לפעילות, אלא גם קפיצה טכנולוגית והתייעלות רחבה שעברו חברות רבות, זאת במקביל לתמריצים נרחבים שקיבלו ועוד מתוכננים לקבל משקי הבית והעסקים. בהקשר הזה בלטה החודש ארה”ב, כשהנשיא ביידן תיאר, בנוסף לחבילת הסיוע שאושרה בחודש שעבר למשבר הקורונה בהיקף של 1.9 טריליון דולר, גם תכנית עתק למשך עשור להשקעה בתשתיות, בתעשייה ובמו”פ, בהיקף של כ-2.2 טריליון דולר ועוד כ-0.4 טריליון דולר בהטבות מס. בישראל מסתמן שהגירעון בשנה האחרונה (מרץ למרץ) הגיע ל-180 מיליארד שקל, כ-12% מהתמ”ג, בעוד היעד השגרתי עומד על 3%.

התמיכה הממשלתית המאומצת בכלכלה איננה כמובן נוסחת קסם ויש לה מחיר וסיכון, היא לוקחת הון מהסקטור הפרטי (עסקים וצרכנים) לטובת הגדלת ההוצאה הציבורית, בתקווה שזאת תייצר תנועה כלכלית שתועיל לכולם. אך פעמים רבות בהיסטוריה התברר שההוצאה הציבורית אומנם עזרה לפריחה בטווח הזמן הקצר, אך איננה יעילה מספיק ושירות הריביות והקרן הופכים לנטל, דוגמה לכך היא אולי יפן שדחפה את עצמה בעשורים האחרונים עם הוצאות ציבוריות גדולות שהקפיצו את החוב הממשלתי לכ-260% מהתמ”ג ועדיין צומחת באיטיות.

בינתיים המשקיעים אינם מוטרדים מהחוב הגדל, כך עולה מפרמיות הביטוח על החוב הממשלתי, בעיקר משום שסביבת הריביות נמוכה ולאור המשך התחייבותם של בנקים מרכזיים לשמור אותה נמוכה. בפגישתו האחרונה בחודש מרץ אמר יו”ר הפד, פאואל, כי זה אפילו לא הזמן להתחיל חשוב על צמצום תכנית רכישות האג”ח, התכנית שדרכה הוא מנסה ללחוץ על הריביות הארוכות למטה.

הריביות הנמוכות ממשיכות מצידן לתמוך לא רק ביכולת להמשיך להגדיל בקלות את החובות הממשלתיים, אלא גם את החובות הקונצרניים ואת אלה של משקי הבית וכן תומכות בעליות המחירים בשוקי המניות, ולכן חשיבותן העצומה. אך הבנקים המרכזיים הם לא הקובעים הבלעדיים שלהן, במיוחד לא של הריביות הנומינאליות הארוכות, אשר מגלמות למעשה גם את ציפיות האינפלציה שממשיכות לעלות. למעשה בחודש האחרון התחלנו לראות מספר בנקים מרכזיים במדינות מתפתחות נשברים ונאלצים להעלות ריבית  בניהם בלט זה בברזיל, שהעלה את הריבית לראשונה מזה שש שנים.

ציפיות האינפלציה

ציפיות האינפלציה המשיכו לעלות בחודש האחרון, על רקע המשך אותן אינדיקציות לצמיחה מהירה. בארה”ב האינפלציה השנתית CPI) צפויה להגיע בחודש מאי לפי חלק מהחזאים לרמה גבוהה מאד של כ-3.7%, אך אינפלציית הליבה (האינפלציה מנוכה אנרגיה ומזון) צפויה להיות נמוכה משמעותית ולהגיע ל-2.3%, כלומר, לזינוק במחיר הנפט בשנה האחרונה השפעה קריטית. בראיה קדימה קשה להעריך כמה אפשר לבנות על עליה נוספת במחירו ובמחירי הסחורות בכלל, כשבאמת בחודש האחרון מחירם נבלם (כך עולה ממדד מחירי הסחורות של CRB) ואפילו מחירי ההובלה הימית מסין, שהיו אחד ממנועי האינפלציה האחרונה, החלו לראשונה בחודש החולף להתקרר מעט, וזאת עוד למרות הפקק הלא צפוי בתעלת סואץ. גורם אינפלציוני שכן איתנו ואף מתעצם הוא מחסור עולמי בשבבים, החיוניים לתעשיות רבות, בניהן מחשבים, טלפונים חכמים, מכוניות ועוד. המחסור בהן צפוי להימשך לפי אנליסטים ולהגיע לשיא ברבעון השלישי של השנה, כשהמלאים אצל רבים מהיצרנים יאזלו. ועדיין, אנו רואים גם בשיבושים הללו בעיקר גורמים בעלי מאפיינים זמניים.

המצב הנוכחי בו הנרטיב המרכזי של שוק ההון הוא צמיחה מהירה, עם לחצי אינפלציה ולחץ להעלאות ריבית מפתה לבניית תיקי השקעה בכיוון הזה, אך כדאי לזכור שנרטיבים יודעים גם להתהפך ולכן תיקי השקעות מאוזנים הם לבסוף הדרך היעילה לצלוח תקופת חיסכון ממושכת.

 

דיסקליימר:

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס נשואה ניהול השקעות בע”מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג”ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע”מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות