השקל שלך ניוזלטר מרץ 2021

מה השקל שלך עשה החודש? סקירה פיננסית מרץ 2021

מאת: אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי

הדאגות מתחלפות – ממשבר להתחממות יתר בכלכלה

התכווצות התוצר של ישראל בשנת 2020 – 2.4%- הייתה מתונה משמעותית מהתחזיות המוקדמות. גם התחזיות קדימה הולכות ועולות – בארה"ב הצמיחה צפויה להגיע ברבעון הראשון לקצב של 10% (עפ"י מודל הפד של אטלנטה) ולהמשיך להתרחב גם ברבעון השני, כשאז תתמוך בה גם תכנית הסיוע של הממשל בהיקף של 1.9 טריליון דולר, עד לפי הערכות לרמה גבוהה  יותר מרמתו טרום המשבר.

בסה"כ כלכלני סוכנות בלומברג מעריכים כי הצמיחה בארה"ב בשנת 2021 כולה תאיץ ל-7.4%. באופן דומה, גם סקרי מנהלי רכש בחברות האמריקאיות שפורסמו בתחילת חודש מרץ לימדו על התרחבות בקצב המהיר ביותר מזה שלוש שנים. בעדות של יו"ר ראש הפד בוועדת הכספים של הקונגרס בסוף חודש פברואר הוא אף נשאל ע"י אחד מחברי הועדה אם התמריצים הנוספים אינם מסכנים בהתחממות יתר. בהקשר הזה הלמ"ס פרסמה כי שיעור האבטלה בישראל ירד בחודש ינואר (ללא חל"ת) ל-4.5% ובמחצית השנייה שלו ל-3.9%. כלומר, היקף נמוך מאד של מחפשי עבודה, רמה המתאימה לשלב מתקדם במחזור הכלכלי. על פניו העלייה האחרונה בציפיות האינפלציה מסתדרת עם הטענה ל"התחממות יתר", אך דווקא כשזה קשור לאינפלציה רוב ההסברים הם של שיבושים בהיצע:

ציפיות האינפלציה ממשיכות לעלות – אבל רוב ההסברים אליהן הם כאלה של הטווח הקצר

סביבת האינפלציה בעולם עדיין נמוכה מאד (בישראל בינואר עדיין הייתה שלילית שנה לאחור – 0.4%-) ובאירופה 0.9%, אך הציפיות קדימה המשיכו לעלות בחדות. שיא האינפלציה השנתית צפוי להגיע בחודשים אפריל-יוני אז זאת באירופה צפויה לקפוץ לכ-2%, בארה"ב מ-1.4% לכ-3% ובישראל מ-0.4%- אל מעל 1%. עיקר העלייה הזאת צפויה להגיע ממחיר הנפט שטכנית יוסיף למדד בישראל לפחות 60 נ"ב של האחוז (במחיר הנפט הנוכחי), משום שיימדד בהשוואה למחיר הנפט השלילי של אפריל 2020.

העלייה בסביבת האינפלציה מתבטאת בעיקר בסעיפי המוצרים הפיזיים, ולא במוצרי השירותים. למשל, בעליית מחירי הרכבים, מוצרי חשמל וריהוט לבית וכו'. חלק גדול מהעלייה מיוחס ל"סערה מושלמת" בצד ההיצע: ביידן מתכוון להטיל רגולציה על תעשיית האנרגיה, את טקסס פקד גל קור שפגע בתעשיית הנפט, ענף התעופה מושבת ברובו בגלל הגבלות קורונה, ההובלה הימית לא מצליחה להתמודד עם הסטת ההובלה אליה, כשהנמלים הימיים סובלים מהיקפים גדולים של עובדים חולים או בבידוד ועוד. כלומר השאלה הגדולה היא כמה מעליית סביבת האינפלציה קשורה לשיבושים בהיצע וכמה וללחצי הביקוש שקשורים בהתאוששות.

הבנקים המרכזיים מצליחים לשמור את הריבית הקצרות נמוכות, אבל הארוכות ממשיכות לברוח

הבנקים המרכזיים ברחבי העולם ממשיכים להתחייב שיהיו סבלניים לגבי הריבית והשוק אכן ממשיכך לגלם סביבת ריבית אפסית בשנים הקרובות. אבל ככל שמתרחקים לטווחים הבינוניים רואים את ציפיות הריבית עולות ואלה למשל בישראל לריבית בעוד עשר שנים הגיעו ל-2.3% (הריבית הממוצעת ל-10 שנים היא כ-1.1%).

גורמים בבנק המרכזי באירופה (ECB) אמרו בתחילת החודש כי הבנק אינו רואה צורך להיאבק באופן דרסטי בעליית הריביות הארוכות ומאמין שניתן יהיה לנהל אותן עם גמישות בתוכנית רכישות האג"ח ועם התערבות מילולית. כלומר, אין לו למשל כוונה לאמץ לפחות כרגע את המדיניות היפנית של השתלטות על עקום התשואות (קביעת יעד תשואה והגנה עליו). אבל בהחלט יתכן שהגברת רכישות האג"ח עשויה להספיק לפחות לקרר את המגמה: הבנק המרכזי באוסטרליה הפתיע בתחילת החודש כשהכפיל את קצב רכישות האג"ח שלו, מה שהוביל שם לנפילת תשואות בולטת.

עקומי הריביות מעסיקים מאד את משקיעי המניות

ההתאוששות המהירה בכלכלה תומכת בעליית מחירי המניות, אך מנגד עליית סביבת תשואות האג"ח מכבידה עליהן. כלכלני שוק עוקבים בשבע עיניים אחר הרגישות של השוק לעליית תשואות ועד כה נראה שהשוק צולח אותן. ובכל זאת לא כל ענפי הכלכלה מתנהגים בצורה אחידה. עליית שיפוע העקום בארבעת החודשים האחרונים השפיעה למשל בצורה שונה על סקטור הבנקאות, שנהנו מאפשרות נוחה יותר להשיג מרווח אשראי, והכבידה על מניות הטכנולוגיה, שמציעות למשקיעים בעיקר רווחים עתידיים.

תופעה נוספת שהחלה באמצע חודש פברואר הייתה עליית תשואות האג"ח הריאלי (הצמוד מדד), עליה שהתגלתה כמכבידה על השוק בצורה משמעותית יותר מכפי שהכבידה עליו עד כה עליית התשואה הנומינאלית. הקושי למצוא סכנה ברורה ומיידית לשוק המניות יוצר חשש מאופטימיות יתר, מה שעשוי להתבטא גם ברמות המכפילים הנמוכות (תשואת הרווחים של החברות ביחס למחיריהן בבורסה), אך עם חששות לבדן קשה ללכת למכולת.

 

דיסקליימר

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

 

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות