השקל שלך ניוזלטר נובמבר 2020

בחודש נובמבר נרשמו אירועים רבים בעולם ביניהם גם תוצאות הבחירות בארה"ב, כניסה של אזורים רבים באירופה לסגר שני ועוד. אך נראה שהאירוע שגנב את תשומת הלב היה הגעת החיסון לקורונה, כשלפחות שלוש חברות תרופות הודיעו על תוצאות ניסויים מצוינות.

מאת: אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי בקבוצת הפניקס-אקסלנס

למרות סגר שני הכלכלה הישראלית צפויה להתכווץ השנה הרבה פחות מרוב התרחישים המוקדמים

בסוף חודש נובמבר, ולאחר שהתברר כבר שישראל חוותה סגר שני, עדכן ארגון ה-OECD את תחזית הצמיחה לישראל בשנת 2020 כלפי מעלה להתכווצות בשיעור של 4.2% בלבד. העדכון כלפי מעלה דומה לעדכונים בעולם, שנבעו מאינדיקציות להתאוששות חזקה משמעותית מהציפיות המוקדמות. בישראל למשל בלט במיוחד פרסום אומדן הצמיחה לרבעון השלישי שזינק בקצב שנתי של 38% לעומת ציפייה לקצב של 24% בלבד. נראה שעיקר סימני השאלה עוברים כעת להמשך ההתאוששות, ב-2021, כשבהקשר הזה השונות בין התחזיות השונות עצומה.

להמחשה, בהפרש של ימים בודדים ה-OECD פרסם תחזיות צמיחה ל-2021 של 2% ומשרד האוצר של 5%. ועיקר ההבדל בין שתי התחזיות יהיה תלוי בצמיחה ברבעון הרביעי של 2020, שתהווה את נקודת הפתיחה ל-2021. מה שכבר אפשר לראות זה שכלכלת ישראל נהנית באופן עודף מפריחתו של ענף הטכנולוגיה במשבר הקורונה, מה שבא לידי ביטוי בנתוני היצוא, שבסה"כ הצליחו להתרחב בסה"כ בשלושת הרבעונים הראשונים בהשוואה ל-2019.

תוצאות הבחירות בארה"ב לא ממש עניינו את שוקי ההון

לקראת הבחירות בארה"ב, שהתקיימו בחודש נובמבר, היה נראה שהרבה מאד תלוי בהם מבחינת התמחור של השווקים, בעיקר מציפייה שניצחון דמוקרטי משולב, לבית הלבן ולסנאט, יאפשר לדמוקרטיים לממש את הבטחת הבחירות לחבילת סיוע פיסקלית עצומה, שעמדה בהצעתם הראשונית על מעל 3 טריליון דולר. ככל שהתוצאות הבחירות לימדו שהרוב בסנאט יישאר רפובליקני לפי הערכות החבילה הפיסקלית השנייה תסתכם כנראה בערך נמוך משמעותית. עדיין, השווקים נותרו אדישים יחסית להכרה המאכזבת והמשיכו להיתלות בעיקר בחדשות חיוביות ולהצדיק עליית שווי:

בחודש נובמבר החל לבלוט מהלך חיובי משמעותי גם במניות הערך, שעד כה פיגרו אחר מניות הצמיחה

בסוף חודש נובמבר קרן המטבע פרסמה סיכום ראשוני לביקור שלה בישראל וציינה כי כלכלת ישראל נפגעה ממשבר הקורונה פחות ממדינות מפותחות אחרות. באופן דומה, גם לפי הלמ"ס שיעור האבטלה בישראל נמוך בהשוואה למדינות מפותחות אחרות, רק 4.9% (ללא חל"ת), לעומת למשל 6.9% בארה"ב. ועדיין, מדד המניות המוביל בישראל, ת"א 125, פיגר עד חודש נובמבר משמעותית אחרי וול-סטריט. ההסבר העיקרי נמצא במשקולות השונים של הענפים, כשבתל אביב משקל ענף הטכנולוגיה, הנהנה העיקרי מהמשבר, נמוך בהשוואה למשקלו בבורסות וול-סטריט. כל זה החל להשתנות בחודש נובמבר, כשחברות רבות שמאופיינות כחברות "ערך", כמו פיננסים, החלו לעלות בשיעורים שאפיינו כאמור עד כה בעיקר את חברות הצמיחה. התופעה החדשה אפשרה לבורסה בתל אביב לכסות בקצב מהיר יותר חלק גדול מההפסדים שלה מתחילת השנה, שהגיעו, כזכור בשיא המשבר, לשיעור של 32%-. התעוררות המחירים מהירה של מניות "ערך" עשויה להות קשורה להתפתחויות החיוביות מאד בגזרת ניסויי חיסוני הקורונה, לאור הערכות גורמים בתחום הרפואה שאלה יהיו זמינים כבר בתחילת 2021 ואף עשויים להספיק ליצר חסינות עדר בחלק מהמדינות עוד לפני מחצית השנה.

תופעת עליית התשואות  

הצטברות הנתונים החיוביים המעידים על עוצמת ההתאוששות ברבעון השלישי ואופטימיות לגבי הצמיחה העולמית ב-2021, גם על רקע פריצת הדרך בנושא החיסונים כאמור, תמכו בהמשך מגמה של עליית תשואות מתונה. עליית התשואות מתקשה לחזור על העוצמות שאפיינו יציאות ממשברים קודמים. אחד ההסברים העיקריים הוא כמובן העובדה שהריביות ברוב המדינות לא הופחתו בזמן המשבר, כך שאין יותר מדי ציפיות שאלה יועלו בחזרה לאנשהו. בנוסף, אנו מבינים שלבנקים המרכזיים יש הרבה פחות סיבות להעלות בשנים הבאות את הריביות, כשסביבת האינפלציה סופר נמוכה (בחודש אוקטובר הסתכמה בישראל ב-0.8%-) וגם ציפיות האינפלציה לשנה קדימה לא עולות הרבה מעל ה-0. בנוסף, בנק ישראל רואה מולו שקל שנוטה להתחזקות עקבית ובאופן כללי בנקים מרכזיים כיום למודי ניסיון מ"הכוויה" שקיבלו בסוף 2018, כשהעלאות הריבית שלהם הואשמו כאחראיות לירידות הפתע בשווקים ולסיכון הכלכלה. בהקשר הזה, בחודש נובמבר ראינו את בנק ישראל, למרות האופטימיות בשווקים והצמיחה החזקה ברבעון השלישי, ממשיך לתאר צורך בהעמקת ההרחבה. כך שקל וחומר אם 2021 תאכזב מאיזושהי סיבה.

סביבת האינפלציה צפויה להישאר דיס-אינפלציונית

אחד האירועים הבולטים ביותר בשווקים במהלך משבר הקורונה היה כמובן נפילת מחיר הנפט לרמה שלילית בחודש אפריל, אך מאז מחירו עלה בחדות והחוזים העתידיים עליו מגלמים המשך עליה, אם כי בקצב איטי יותר. בנוסף, בחודשים האחרונים אנו עדים לעליה בולטת במחירי הסחורות בעולם ולהתאוששות מהירה יותר בביקוש מאשר בהיצע, תופעה שעל פניו עשויה לתמוך בעליה משמעותית בסביבת האינפלציה. עם זאת, ובמיוחד בישראל, אנו *והשוק* מעריכים שסביבת האינפלציה תישאר מרוסנת יחסית. ישנן סיבות רבות להעריך שסביבת האינפלציה בישראל תישאר מרוסנת כשבין היתר המנוע העיקרי שלה בשנים האחרונות, עליית שכר הדירה, רשם ירידת מדרגה מקצב של כ-2% לקצב של כ-1% שצפוי להתקשות לתקן משמעותית בסיום המשבר. בנוסף, בחודש נובמבר התברר כי תעריף החשמל יופחת בחודש ינואר בסבירות גבוהה בשיעור של כ-4%, שתקציב 2021 לא צפוי לכלול העלאות מיסים וכן יכלול שורה של רפורמות בעלות פוטנציאל להפחתות מחירים. בנוסף אנו מניחים ששיבושי ההיצע יתאזנו במחצית השנייה של 2021 ושבאופן דומה התפרצות הביקוש כיום תתמתן אף היא.

למרות הגידול החד בחוב סוכנות S&P הותירה את הדירוג ברמה גבוהה של AA

בחודש נובמבר סוכנות הדירוג S&P הפתיעה רבים כשהותירה את תחזית דירוג האשראי של ישראל ברמה גבוהה של AA-, למרות תחזיות לגירעון עמוק, שלפי הערכות בנק ישראל מאוקטובר יגיע השנה ל-13%, ולמרות תחזיות S&P להתכווצות התוצר השנה ב-5.5%. עם זאת, הסיבה העיקרית לכך שסיכון החוב של ישראל לא עלה היא סביבת הריבית הנמוכה השוררת בעולם ובישראל בפרט שמאפשרת למדינה לא רק לממן בקלות את תוספת החוב אלא גם להוזיל לעצמה את עלות שירות החוב הקיים, ככל שזה ילך ויפדה. בהקשר זה יצוין שבחודש נובמבר משרד האוצר כבר פרסם תחזיות הרבה יותר חיוביות גם בהקשר הזה כשהפחית את תחזית הגירעון לשיעור של- 8%-9% בלבד,.

מוזמנים לקרוא את הסקירה השקל שלך לחודש אוקטובר כאן

דיסקליימר:

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת xnes.co.il.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות