עבודה ראשונה

התקבלתם לעבודה הראשונה שלכם? כך תבחרו תוכנית פנסיה (ועוד דברים שחשוב לדעת)

מתחילים לראשונה עבודה רצינית, כזו של “גדולים”? בהצלחה! כעת, כדאי לבדוק היטב את הזכויות הפנסיוניות שלכם. נכון, פנסיה נראית כרגע כמו משהו ממש רחוק, אבל האמת היא שככל שתקדימו לדאוג לתוכנית הפנסיה שלכם – כך היא תשרת אתכם נאמנה בעתיד וגם תחסוך לכם לא מעט כסף. השתכנעתם? בואו נצלול פנימה.

 מה הזכויות שלכם?

המעסיק מחויב על פי חוק להפקיד לכם כספים לפנסיה במידה ואתם מועסקים כשכירים, לא משנה באיזה היקף משרה. שימו לב שאם אין לכם חיסכון פנסיוני קודם, תהיו זכאים להפקדות פנסיוניות מצד המעסיק רק לאחר חצי שנה, ולא מרגע התחלת העבודה החדשה.
בדקו היטב בחוזה ההעסקה שלכם שנושא זה מופיע ומוסדר כחוק, ושיש התייחסות להסדר הפנסיוני ולהפקדות. בדרך כלל במקומות עבודה מסודרים הנושא תמיד יופיע. אם גיליתם שלא, פנו למעסיק או לגורם מטעמו ובקשו מידע בנושא.

ממשיכים. על פי רוב המעסיק יציע לכם לנהל מוצר פנסיוני באמצעות חברה עמה הוא ועובדיו משתפים פעולה. כדאי להיפגש עם נציגי החברה הזו, לשמוע ולבחון את התנאים והמוצרים המוצעים לכם אך זיכרו: אינכם מחויבים לפתוח תוכנית בחברה אותה מציע המעסיק. במידה וקיימת לכם תוכנית פנסיה או שיש לכם הטבות בחברה אחרת, כדאי להתייעץ עם סוכן ביטוח פנסיוני מורשה, לבחון ולהשוות בין ההצעות על מנת לקבל את ההחלטה הטובה והמתאימה לכם ביותר. מוזמנים להתייעץ עם המומחים שלנו – אנחנו בקבוצת שקל נשמח לעבור אתכם על הפרטים.

איך בוחרים?

יש הרבה משתנים שיכולים לקבוע מהו המוצר הפנסיוני המתאים לכם ביותר: המצב המשפחתי שלכם, גילכם, המטרות שלכם לעתיד, מצבכם הפיננסי כיום ועוד. כל אלו הם פרמטרים שתוכלו להציג לסוכן הביטוח, והוא יוכל לסייע ולהמליץ על תכנית מתאימה. סוכן הביטוח הפנסיוני יבדוק גם אם קיימים ברשותכם ביטוחים והאם הם מתאימים לכם. המוצרים הפנסיונים המובילים כיום בשוק הם: ביטוח מנהלים, קופות גמל וקרנות פנסיה. את המוצרים מנהלות חברות ביטוח ובתי השקעות. רק אתם זכאים להחליט להיכן לחסוך את כספי החיסכון הפנסיוני שלכם.

שימו לב לא לשלם על כיסויים מיותרים

החיסכון הפנסיוני שלכם מכיל ביטוח למקרה של אובדן כושר עבודה, וגם פנסיית שארים או סכום חד פעמיבמקרה של מוות. שימו לב שאתם לא רוכשים כיסויים יקרים ומיותרים על חשבון החיסכון שלכם. למשל, בגילכם הצעיר ובמידה ואתם רווקים, תוכלו לוותר על ביטוח שארים. זה יאפשר לכם לנתב יותר כסף לטובת חיסכון. הצעד הזה צריך לבוא מכם – שכן כיסוי זה לרוב יופיע כברירת מחדל. כאשרהמצב המשפחתי שלכם ישתנה בעתיד, תוכלו לבקש להחזיר את הכיסוי הזה. מה עוד? ודאו כי דמי הניהול שנגבים מכם עבור המוצרים אינם גבוהים ביחס למקובל בשוק, וכי שאר התנאים תואמים למצבכם האישי ומשתלמים.

מסלול בסיכון גבוה או בסיכון מתון?

השלב הבא הוא בחירת מסלול ניהול ההשקעות. הכספים שלכם מושקעים בשוק ההון ולכן נתונים לתנודות. לאור העובדה שאתם צעירים שרק מתחילים את עתידם הכלכלי – ייתכן שכדאי לכם לבחור במסלול מנייתי עם סיכון גבוה בו תוכלו ליהנות מתשואה גבוהה יותר. מאידך, ישנם גם מסלולים מתונים בהם הסיכון נמוך, ובהתאם לכך גם התשואה. איש מקצוע יוכל לעזור לכם לאזן את כל הגורמים והשיקולים ולקבל החלטה שהכי משקפת את הצרכים והרצונות שלכם בראייה לעתיד.

המוצר שנותן לכם ”תוספת במשכורת”

בונוס קטן אחרון: בדקו אם יש אפשרות מצד המעסיק לקבל קרן השתלמות. זהו מוצר פנסיוני חסכוני ומשתלם ביותר כיוון שהמעסיק מפריש לכם לחיסכון מדי חודש בערך שלושה שקלים על כל שקל שאתם מפרישים – כך שניתן לומר שזו בעצם תוספת שכר. קרן ההשתלמות הופכת לנזילה לאחר שש שנים, כלומר אפשר למשוך את הכספים לאחר שש שנים ולהשתמש בהם לכל מטרה, ללא כל תשלום של מס. במידה ולא תזדקקו לכסף תוכלו כמובן להמשיך לחסוך, וזה אפילו מומלץ בראייה לעתיד.

 

נשארתם עם שאלות? נשמח לייעץ ולסייע

שינוי גודל גופנים
ניגודיות