עבודה ראשונה

התקבלתם לעבודה הראשונה שלכם? כך תבחרו תוכנית פנסיה (ועוד דברים שחשוב לדעת)

מתחילים לראשונה עבודה רצינית, כזו של "גדולים"? בהצלחה! כעת, כדאי לבדוק היטב את הזכויות הפנסיוניות שלכם. נכון, פנסיה נראית כרגע כמו משהו ממש רחוק, אבל האמת היא שככל שתקדימו לדאוג לתוכנית הפנסיה שלכם – כך היא תשרת אתכם נאמנה בעתיד וגם תחסוך לכם לא מעט כסף. השתכנעתם? בואו נצלול פנימה.

 מה הזכויות שלכם?

המעסיק מחויב על פי חוק להפקיד כספים לקרן הפנסיה שלכם במידה שאתם מועסקים כשכירים, ללא קשר להיקף המשרה. שימו לב שאם אין לכם חיסכון פנסיוני קודם, תהיו זכאים להפקדות פנסיוניות מצד המעסיק רק לאחר חצי שנה, ולא מרגע התחלת העבודה החדשה.

בדקו היטב בחוזה ההעסקה שלכם שנושא זה מופיע ומוסדר כחוק ושיש התייחסות להסדר הפנסיוני ולהפקדות. במקומות עבודה מסודרים הנושא יופיע בדרך כלל. אם גיליתם שלא, פנו למעסיק או לגורם מטעמו ובקשו מידע בנושא.

ממשיכים. על פי רוב, המעסיק יציע לכם לנהל מוצר פנסיוני באמצעות חברה עמה הוא ועובדיו משתפים פעולה. כדאי להיפגש עם נציגי החברה הזו, לשמוע ולבחון את התנאים ואת המוצרים המוצעים לכם אך זכרו: אינכם מחויבים לפתוח תוכנית בחברה שהמעסיק בחר. אם יש לכם תוכנית פנסיה או שחברה אחרת מציעה לכם הטבות, כדאי להתייעץ עם סוכן ביטוח פנסיוני מורשה, לבחון את ההצעות ולהשוות ביניהן כדי לקבל את ההחלטה הטובה המתאימה לכם ביותר. מוזמנים להתייעץ עם המומחים שלנו – אנחנו בקבוצת שקל נשמח לעבור איתכם על הפרטים.

איך בוחרים?

יש הרבה משתנים שיכולים לקבוע מהו המוצר הפנסיוני המתאים לכם ביותר: מצבכם המשפחתי, גילכם, המטרות שלכם לעתיד, מצבכם הפיננסי כיום ועוד. כל אלה הם פרמטרים שתוכלו להציג לסוכן הביטוח, והוא יוכל לסייע ולהמליץ על תכנית מתאימה. סוכן הביטוח הפנסיוני יבדוק גם אם קיימים ברשותכם ביטוחים והאם הם מתאימים לכם. המוצרים הפנסיוניים המובילים כיום בשוק הם: ביטוח מנהלים, קופות גמל וקרנות פנסיה. את המוצרים מנהלות חברות ביטוח ובתי השקעות. רק אתם זכאים להחליט להיכן לחסוך את כספי החיסכון הפנסיוני שלכם.

שימו לב לא לשלם על כיסויים מיותרים

החיסכון הפנסיוני שלכם מכיל ביטוח למקרה של אובדן כושר עבודה, וגם פנסיית שארים או סכום חד פעמי במקרה של מוות. שימו לב שאתם לא רוכשים כיסויים יקרים ומיותרים על חשבון החיסכון שלכם. למשל, רווק או רווקה בגיל צעיר יכולים לוותר על ביטוח שארים. זה יאפשר לכם לנתב יותר כסף לחיסכון. הצעד הזה צריך לבוא מכם, שכן כיסוי זה לרוב יופיע כברירת מחדל. אם/כאשר המצב המשפחתי שלכם ישתנה, תוכלו לבקש להחזיר את הכיסוי הזה. מה עוד? ודאו כי דמי הניהול שנגבים מכם עבור המוצרים אינם גבוהים ביחס למקובל בשוק, וכי שאר התנאים תואמים למצבכם האישי ומשתלמים.

מסלול בסיכון גבוה או בסיכון מתון?

השלב הבא הוא בחירת מסלול ניהול ההשקעות. הכספים שלכם מושקעים בשוק ההון ולכן נתונים לתנודות. אם אתם צעירים שרק מתחילים את עתידם הכלכלי – ייתכן שכדאי לכם לבחור במסלול מנייתי עם סיכון גבוה שבו תוכלו ליהנות מתשואה גבוהה יותר. מאידך, ישנם גם מסלולים מתונים שהסיכון בהם נמוך, ובהתאם לכך גם התשואה. איש מקצוע יוכל לעזור לכם לשקלל את כל הגורמים ולקבל את ההחלטה המשקפת ביותר את הצרכים ואת הרצונות שלכם במחשבה על העתיד.

המוצר שנותן לכם "תוספת במשכורת"

בונוס קטן אחרון: בדקו אם יש אפשרות מצד המעסיק לקבל קרן השתלמות. זהו מוצר פנסיוני חסכוני ומשתלם ביותר כיוון שהמעסיק מפריש לכם לחיסכון מדי חודש בערך שלושה שקלים על כל שקל שאתם מפרישים, כך שניתן לומר שזו בעצם תוספת שכר. קרן ההשתלמות הופכת לנזילה לאחר שש שנים, כלומר אפשר למשוך אז את הכספים ולהשתמש בהם לכל מטרה, ללא תשלום מס. במידה שלא תזדקקו לכסף תוכלו כמובן להמשיך לחסוך, וזה אפילו מומלץ בראייה לעתיד.

 

נשארתם עם שאלות? נשמח לייעץ ולסייע

שינוי גודל גופנים
ניגודיות