רכישת בית

כדי שתוכלו לישון בשקט: מה חשוב לדעת על ביטוח דירה

מצד אחד, בית משלנו הוא כיום אולי הנכס הכי יקר שיכול להימצא ברשותנו, מצד שני, לא חסרים סיפורים על בתים שנפרצו ורוקנו מהם כל החפצים, או שנשרפו באופן מלא או חלקי. מסיבות אלה חשוב ומומלץ לרכוש ביטוח דירה, כדי שנוכל לישון בשקט ולדעת שבמקרה הצורך – חברת הביטוח תפצה אותנו.

ממה מורכב ביטוח דירה ואילו סוגי ביטוח קיימים?

ככלל, ביטוח דירה מורכב משלושה מרכיבים – ביטוח מבנה, ביטוח תכולה וביטוח צד ג'.

ביטוח מבנה

ביטוח זה מעניק לכם הגנה מפני נזק למבנה שנגרם כתוצאה משריפה, פיצוץ בלוני גז, נזקי טבע (למעט רעידת אדמה) או התמוטטות של המבנה. ביטוח זה כולל גם נזקים שעשויים להיגרם למעטפת ולמרכיבים חיצוניים של המבנה – לדוגמה בעיות בצנרת.

בהקשר של רעידת אדמה חשוב לדעת שאמנם הוא לא כלול בביטוח מבנה רגיל, אך יש מקום לשקול להצטייד  בו באופן פרטני, במיוחד נוכח ההערכות כי רעידת אדמה תפקוד את אזורנו בשנים הקרובות. תוספת של ביטוח זה כרוכה בעלות קטנה בלבד לביטוח הדירה, אך היא יכולה להיות מאוד משמעותית מבחינה כלכלית ברגע האמת, כאשר תזדקקו לכיסוי זה.

ביטוח תכולה

ביטוח תכולה מעניק כיסוי לתכולה של הבית, ומגן עלינו בעיקר מפני פריצות וגניבות של רכוש. יש לזכור שגניבה של מספר פריטים חשמליים עשויה להגיע לסכומים גבוהים של עשרות אלפי שקלים – ולכן ביטוח כזה יכול למנוע עוגמת נפש גדולה והוצאה כלכלית משמעותית לתא משפחתי. חשוב לדעת שביטוח תכולה רגיל אינו כולל הגנה מפני סיכונים של גניבה או פגיעה בחפצי ערך יקרים דוגמת שעונים, תכשיטים, חפצי אמנות, מצלמות, כלי זהב ואוספים, אך ניתן להוסיף עבורם כיסוי באופן פרטני. למשל, בקבוצת שקל מוצע לכם את ביטוח "כל הסיכונים" שכולל הגנה ביטוחית גם מפני גניבה של חפצים אלה, בכפוף להערכת שמאי.

ביטוח צד ג'

צד ג', כשמו כן הוא, צד שלישי. כלומר, ביטוח מפני נזקים לאורחים או למבקרים בביתכם. לדוגמה: שליח שנכנס לביתכם, החליק ונפצע, וכעת נדרש לטיפולים רפואיים יקרים. ביטוח צד ג' ייתן מענה לעלויות אלה, בתנאי שהפציעה קרתה בתום לב.

לשורה התחתונה – מה מומלץ לבטח?

יש מי שממליצים לבטח באופן מלא את הדירה, ויש מי שממליצים לבטח רק את הדברים החשובים לנו ביותר. בסוף, ההחלטה הזו היא שלכם, על פי הסיכון שאתם מוכנים לקחת. בררו את העלויות, והגדירו בפני עצמכם עד כמה אתם מוכנים להשקיע בביטוח, אל מול הסיכון להישאר חשופים. אנחנו בקבוצת שקל נשמח לפרוט בפניכם את האופציות השונות, לסייע לכם לקבל החלטה מושכלת ולהעניק לכם הצעה משתלמת ורחבה בהתבסס על הניסיון הרב שלנו.

ומה לגבי דירה שכורה?

נתחיל עם תזכורת סמנטית קצרה. משכיר הוא בעל הנכס אשר מקנה לאדם אחר זכות להחזיק ולהשתמש בנכס שלו. שוכר הוא מי שמקבל את הנכס להחזקתו לשם שימושו, תמורת תשלום.

בין שאתם משכירים דירה ובין שאתם שוכרים דירה – צריך לזכור שיש כאן אינטרס משותף של שני הצדדים שהדירה תהיה מוגנת מפני אסונות שונים. בהמשך לכך, חשוב לוודא שבחוזה מצוין בצורה ברורה ומפורשת מי אחראי לנזקים בדירה כדי למנוע אי הבנות בהמשך, וכן להקפיד שבמידה וקיים ביטוח מבנה מצד המשכיר בעל הנכס, גם שמו של השוכר מופיע בפוליסה.

באשר לביטוח תכולה, ניתן להגיד שבמקרה זה הסיכוי שהמשכיר יבטח את הציוד של הדייר, הוא נמוך יותר. לכן אם אתם שוכרים דירה כדאי לשקול לעשות ביטוח תכולה בעלות של כמה עשרות שקלים לחודש בעצמכם, כדי שתהיו מוגנים במקרה של פריצה או גניבת פריטים יקרים השייכים לכם.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות