עדכון מצב משפחתי

מה חשוב לדעת מבחינה פנסיונית?

תקופת הרווקות, ואז נישואין והולדת ילדים (מזל טוב!), ולעיתים וגם גירושין או פטירת בן/בת משפחה – אלה אירועים משמעותיים שיש להם השפעה מהותית על הפן הכלכלי של חיינו. לדוגמה: תיק פנסיוני של רווק יהיה שונה מזה של נשוי פלוס ארבעה ילדים או מזה של גרושה ללא ילדים. אז כדי שתהיו מוגנים בצורה מלאה מצד אחד, ומצד שני לא תשלמו כספים על כיסויים מיותרים, הנה כמה דברים שחשוב לדעת על קצה המזלג, לפי הסטטוס המשפחתי שלכם. כמו תמיד, אנחנו בקבוצת שקל כאן בשבילכם לפרט עוד יותר ולסייע בשינויים ובהחלטות.

קדימה, מחשבים מסלול מחדש.

רווקים ורווקות

זה אולי נראה רחוק, אבל אין דבר כזה גיל צעיר מדי כדי לחשוב על העתיד:

קרן פנסיה – גם אם יש טיול לחו"ל שקוסם לכם או לימודים שאתם מעוניינים להתחיל, לא מומלץ למשוך את הכסף שנצבר לכם בתוכנית הפנסיונית. מדוע? חשוב ליצור רצף בחיסכון הפנסיוני לקראת גיל פרישה. כן, גם אם זה נראה רחוק מאוד. כמו כן, כדאי לוודא שמסלול הפנסיה שלכם מעודכן למסלול רווק, דבר שיחסוך לכם עלויות ביטוח.
ביטוח חיים – על אף שאינכם אחראים כלכלית על אף אדם בשלב זה של חייכם, שווה לשקול לרכוש ביטוח חיים, שבו תוכלו לרשום כמוטבים את הוריכם או את האחים. מדוע? מכיוון שהעלות של ביטוח חיים בגילאים צעירים זולה במיוחד. בנוסף, לרווקים צעירים ללא בעיות בריאות ניתן לשריין בקלות יחסית סכום ביטוח. בעוד שבעתיד, אם מצב בריאותכם ישתנה, ייתכן שלא תוכלו להתקבל לביטוח באותם תנאים.

השקעה וחיסכון – כשאין ילדים, ההוצאות בדרך כלל נמוכות יותר. תוכלו לשקול פתיחת תוכנית חיסכון באמצעות מגוון מוצרים פיננסיים, החל מקרן השתלמות ועד קופת גמל להשקעה, וכך להבטיח בעתיד חיסכון למטרות שונות – לימודים, טיול גדול, רכישת בית, ובכלל – להרגיש תחושת שליטה וביטחון כלכלי.

נישואין

מזל טוב וקולולו! רגע אחרי ירח הדבש, הנה כמה דברים שכדאי לשים לב אליהם:
קרן פנסיה – עדכנו את מסלולי הביטוח שלכם למסלול הכולל כיסוי לשארים כדי להבטיח כיסוי מלא למשפחה העתידית שלכם.
ביטוח חיים – עדכנו מוטבים וסכומי ביטוח על פי המצב המשפחתי החדש.

עדכון מוטבים במוצרים הפנסיונים – יש לכם ביטוחי מנהלים? קרנות השתלמות? עברו על כולם ועדכנו גם שם את המוטבים בהתאם לבחירתכם.

השקעה וחיסכון – לקראת בית חדש או טיול גדול לחו"ל: אם ההכנסות וההוצאות שלכם מנוהלות כעת בחשבון משותף, תוכלו גם לחסוך יחד באמצעות מגוון מוצרים פיננסיים. במידה שאתם עצמאיים (או אחד מכם), חשוב להקצות סכום חודשי לחסכון פנסיוני, כדי להבטיח לכם ולילדיכם רמת חיים נאותה לאחר גיל הפרישה שלכם.

הולדת ילדים

מזל טוב על התוספת החדשה למשפחה. עכשיו צריך לדאוג לתא המשפחתי החדש:

עדכון מוטבים – אם עדיין לא הוספתם את בן או בת הזוג כמוטבים בתוכניות הפנסיוניות ובביטוחי החיים חשוב במיוחד שתעשו זאת כעת – כך שבמקרה פטירה בן או בת הזוג יקבלו את הכספים על מנת לטפל בילדים. תוכלו להוסיף גם את התינוק החדש כמוטב. הכספים יעברו לרשותו רק כשיהפוך לבגיר.

קרן פנסיה וביטוח חיים  – חשוב לעדכן את המסלול של קרן הפנסיה כך שתבטיח כיסוי מלא למשפחה ולעדכן את סכום ביטוח החיים כך שיאפשר לדאוג לילדים בצורה הכי טובה במקרה של פטירה של אחד מבני הזוג.

השקעה וחיסכון – תוכלו להשתמש במבחר מוצרים פנסיונים כדי להתחיל לחסוך עבור הילד שלכם מגיל צעיר ולצבור סכום כסף משמעותי עד הגיעו לבגרות.

גירושין

גם בסיטואציה הזו, שעשויה להיות לא נעימה, חשוב להיערך נכון מבחינה פנסיונית:

עדכון מוטבים – תוכלו לעדכן מחדש את המוטבים במקרה פטירה בכל המוצרים הפנסיוניים, דוגמת ביטוח מנהלים, קרן השתלמות, קופת גמל ועוד.

קרן פנסיה וביטוח חיים – תוכלו לעדכן מסלול ביטוח כך שהילדים, והם בלבד, יקבלו את קצבת השארים. בנוסף, תוכלו לעדכן את ביטוח החיים בסכום חדש ובמוטבים חדשים על פי הצורך והרצון.

השקעה וחיסכון – אם הצטבר אצלכם סכום גדול כתוצאה מחלוקת הנכסים וההון המשותף, כדאי להשקיעו במוצר פיננסי שיאפשר לכם להתחיל לחסוך ויעניק לכם שקט וביטחון כלכלי בדרככם החדשה.

פטירת בן או בת הזוג

אירוע של פטירת אחד מבני הזוג הוא אירוע קשה מכל הבחינות. אחרי שלב האבל הראשוני, חשוב לגייס כוחות נפשיים ולדאוג גם לפן הכלכלי שהוא משמעותי ביותר במקרה זה.

קרן פנסיה – בדקו אם אתם וילדיכם עד גיל 21 זכאים לפנסיית שארים.
ביטוח חיים – בדקו אילו ביטוחי חיים היו ברשות בן או בת הזוג שהלכו לעולמם כדי שתוכלו לממש אותם. את ביטוח החיים הקיים שלכם עדכנו במוטבים חדשים – הילדים שלכם, באם ישנם, או הורים/אחים.
עדכון מוטבים –  באם בן או בת הזוג היו המוטבים שלכם במוצרים הפנסיוניים השונים דוגמת ביטוחי מנהלים, קרנות השתלמות וקופות גמל, הקפידו לעדכן גם שם את המוטבים החדשים.
השקעה וחיסכון – בחנו את המצב החדש וסקרו את הנכסים הפיננסיים הקיימים – כך תוכלו לקבל החלטות עתידיות באשר למוצרים הפיננסיים שברשותכם.

נשארתם עם שאלות? אנחנו פה להמליץ ולסייע בכל שינוי.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות