השקל שלך ניוזלטר אוגוסט 2020

­תהליך ההתנתקות בין הבורסה בארה"ב לישראל נמשך

שוק המניות בארה"ב זינק והשאיר לשוק המניות בתל אביב אבק, הבנק המרכזי בארה"ב הודיע על שינוי היסטורי במסגרת המדיניות המוניטרית, לכזאת שכבר לא תמהר להעלאות ריבית. השקל חזר להתחזק בעולם ובמיוחד מול הדולר. נראה שרוב הענפים בכלכלה הצליחו לצלוח בשלום מעל משבר הקורונה המתפוגג וכעת נישאר לראות איך הכלכלה תחזיק מעמד לאור הירידה ההדרגתית בהיקף התמריצים.

מאת: אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי בקבוצת הפניקס-אקסלנס

שוק המניות בארה"ב משאיר את זה שבישראל מאחור

עיקר העלייה במדדים האמריקאים מיוחסת לסקטור הטכנולוגיה שמשקלו במדדים הישראלים קטן ביותר. בינתיים בארה"ב הנתונים הכלכליים המשיכו לתאר התאוששות מהירה ולהפתיע לטובה, בניהם סקרי מנהלי הרכש בחברות המשיכו ללמד על התאוששות והתרחבות, כך גם מדדי המכירות הקמעונאיות שעלו מעבר לרמתן טרום המשבר. בניגוד לאלה דווקא נתוני שוק העבודה נותרו חלשים מאד, אף שהתאוששו, ורבים מיחסים זאת למענקים הנדיבים של הממשל למובטלים. המענקים הללו הפכו בתורם לסוגיה בבחירות המתקרבות בארה"ב, כשהרפובליקנים רוצים להקטין אותם כדי לראות שיפור בנתוני התעסוקה בעוד הדמוקרטיים רוצים להמשיך לחלק אותם, כדי לעזור ככל הניתן לנפגעים. בתוך כך המועמד הדמוקרטי ביידן המשיך להוביל מעט בסקרים, אך טראמפ התחזק. המשקיעים מצידם חוששים שעם הירידה בהיקף התמריצים תגיע גם ירידה בהיקף הביקושים בכלכלה.

 

הדו"חות הכספיים של החברות לרבעון השני הפתיעו משמעותית לטובה

משבר הקורונה גרם לאנליסטים רבים להוריד משמעותית את תחזיות הרווח. אך כשהדו"חות הכספיים לרבעון השני החלו להתפרסם, גם במהלך חודש אוגוסט, התברר כי הפגיעה ברווחים אצל יותר מ-80% מהחברות הייתה פחות משמעותית מכפי שהוערכה. בין הסיבות היו ירידה בהוצאות ועליה בהכנסות בערוצי מכירה אינטרנטיים. הדו"חות החיוביים תרמו אף הם למגמת העליות בשווקים.

הגל השני של הקורונה בישראל 

מספר הנדבקים היומי בקורונה בישראל התייצב ברמה גבוהה יחסית בטווח של כ- 1500-2000 איש ביום, אך מספר המחלימים היה גבוה יותר, מה שהוביל בחודש אוגוסט לירידה במספר החולים הפעילים בישראל. אי ההחמרה הורידה מהסיכון לצעדים כלכליים קשים. עם זאת, רבים עדיין חוששים שככל שהחורף יתחיל, ובמיוחד בשיאו במהלך הרבעון הרביעי, נראה גל נוסף ואולי חמור של הנגיף.

ישראל בדרך להסכם שלום היסטורי עם האמירויות, אך פרמיית סיכון החוב של ישראל נותרת יציבה (ונמוכה)

ישראל ואיחוד האמירויות הודיעו כי יחתמו על הסכם שלום, מה שעשוי להיות בעל השלכות כלכליות חיוביות למשק. פרמיית הסיכון של החוב הממשלתי לא הגיבה בירידה, כשהמשקיעים כנראה לא רואים לכך השפעה. באופן דומה המשקיעים לא רואים גם חשש בכיוון ההפוך, של זינוק בהיקף החוב. נראה שלאור ירידת סביבת הריבית בעולם סיכון החוב הממשלתי וחוב בכלל נעשה לאחרונה פחות קריטי, כך שגם מדינות שנחשבו עד לא מזמן במוקד לסיכון, כמו יוון, איטליה וספרד, נהנות כיום מאמון גבוה יותר של השוק.

הדולר נחלש בעולם ומול השקל בפרט על רקע שינוי מסגרת המדיניות המוניטרית בארה"ב

בסוף אוגוסט השקל פרץ את הרמה העגולה של 3.40 ₪ לדולר, שרבים העריכו תיתמך ע"י בנק ישראל כדי למנוע ייסוף שיקשה על ההתאוששות הכלכלית. פריצת השער הוסברה ע"י גורמים רבים, בניהם מסחריים. אך אחת הסיבות הבולטות, שיכולה להסביר את היחלשות הדולר בעולם, היא ההודעה של הבנק המרכזי בארה"ב על שינוי מסגרת המדיניות המוניטרית לכזאת שכבר לא תרדוף בכל מצב עם העלאות ריבית אחרי יעד האינפלציה של 2% ואחרי שיעור אבטלה מסוים. הרציונל הוא לעבור להסתכלות ארוכת טווח ולבחון את האינפלציה הממוצעת לאורך שנים ואת שוק העבודה בצורה רחבה יותר. כלכלנים בישראל מצפים לראות מה תהיה תגובת בנק ישראל לשינוי המסגרת המוניטרית בארה"ב, כשבישראל התמונה מורכבת יותר, לאור הדיס-אינפלציה הכרונית.

דיסקליימר:

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

 

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות