השקל שלך ניוזלטר אוגוסט 2021

חודש יולי היה השני ברציפות בו מדד ת"א 125 נותר במקום, דומה יחסית להתנהגות המדדים באירופה. בשונה מהם, מדדי המניות בשווקים המתעוררים רשמו ירידות חדות, כשבלטו לרעה מדדי המניות בסין, זאת על רקע התגברות הרגולציה בסין על ענקיות הטכנולוגיה המקומיות. מנגד, בארה"ב המדדים המשיכו ברובם לרשום עליות, בהובלת מניות הטכנולוגיה, על רקע דו"חות טובים של רוב החברות לרבעון השני. חוזקה בולטת נוספת המשיכה להירשם באג"ח הממשלתיות הארוכות.

מאת: אמיר כהנוביץ

דו"חות החברות לרבעון השני מכים את התחזיות בהיקף רחב

בחודש יולי פרסמו את דוחותיהן כמעט 300 מתוך חברות ה-S&P500 ו-87% מהן הפתיעו לטובה, לעומת התחזיות המוקדמות. ההצלחה של החברות תמכה בשוק האמריקאי, אך במבט קדימה גוברים סימני השאלה, ודווקא פחות מהמשך התפשטות זן הדלתא של הקורונה. לפי סקר מנהלי הרכש בחברות עיקר הדאגות קשורות למוכנות של הצרכנים להמשיך לצרוך לאור עליות המחירים:

עליות המחירים נמשכות ומאיימות על ההתאוששות

מדד המחירים לצרכן בישראל האיץ בחודש יוני לשינוי שנתי של 1.7%, גבוה מעט מהתחזיות המוקדמות. באירופה אומדן ראשון לאינפלציה השנתית עלה ביולי ל-2.2%, גבוה מהתחזיות ל-2.0%, ובארה"ב האינפלציה האיצה לשינוי של 5.4%. עליות המחירים המשיכו להיתמך ע"י עליית מחירי הסחורות, צווארי בקבוק בהובלה ובייצור, והתפרצות ביקוש חריגה. האינפלציה הגבוהה מעלה חששות כי היא עלולה לחנוק את הצריכה וכך את הכלכלה כולה.

הצרכן מפתיע בעוצמתו, אבל עליות המחירים חונקות אותו

נתוני הצמיחה בארה"ב לרבעון השני אכזבו מעט, עם שינוי בקצב שנתי של 6.5%, לעומת ציפיות ל-8.4%. אך סעיף הצריכה הפרטית בנתוני התוצר היה חזק מהציפיות, כשהתרחב ב- 11.8% (לעומת צפי להתרחבות של 10.5%). ההתרחבות החזקה כיום של הצרכן האמריקאי התבטאה גם בנתוני המכירות הקמעונאיות ובנתונים שוטפים של הוצאות משקי הבית (Personal Spending) אלא שעתיד הצריכה נראה פחות ורוד: שני סקרי צרכנים אחרונים של אונ' מישיגן תיארו נפילה בכוונות הצרכנים לרכוש דירות, מכוניות ומוצרים בני-קיימא. יתכן ואינדיקציה ראשונית לירידה כזאת קיבלנו כבר בנתוני מכירות הבתים שם, כשאלה הפתיעו בירידה בחודש יוני, הן של מכירות בתים חדשים שירדו ב-6.6% והן של דירות בתהליכי בנייה שירדו ב-1.9%. גורם נוסף שצפוי לרסן את בולמוס הצריכה הוא סיום מתקרב של מענקי החירום למובטלים בארה"ב וסיום מענקי החל"ת בישראל. בארה"ב אנו רואים גם את החיסכון העודף של משקי הבית מהקורונה אוזל, ועומד כיום על רק 400 מיליארד דולר, לעומת מעל 5 טריליון דולר בשיא המשבר. כלומר, בקצב הנוכחי החיסכון העודף עשוי להסתיים כבר בספטמבר. נקודות אור היא עלויות המימון, שלאחרונה נוטות מחדש לירידה, וזאת למרות התחממות האינפלציה:

העלאות הריבית מתרחקות

היציאה ממשבר הקורונה, יחד עם עליית ציפיות האינפלציה, הביאו לציפיות הולכות וגוברות להעלאות ריבית בארץ ובעולם, כך עד שאלה הגיעו לשיאן בחודשים אפריל-מאי. מאז החלו לעלות בשוק ספקות, שהלכו וגברו בעיקר לגבי קצב העלאות הריבית. אם למשל בחודש מאי הריבית הממוצעת שהשוק גילם בישראל לעשור הקרוב עמדה על 1.5% היא ירדה עד סוף חודש יולי ל-1.2% (התשואה ל-10 שנים). בארה"ב הירידה הייתה בולטת יותר מרמה של 1.74% ל-1.22%. הירידה בציפיות הגיעה למרות האינפלציה בפועל, שהפתיעה כאמור ברוב העולם כלפי מעלה, למרות נתוני הצמיחה החזקים לרבעון השני ולמרות כאמור תוצאותיהן הטובות מאד של החברות. בין הסיבות שתמכו בנסיגה מהציפיות להעלאות ריבית מהירות נמצאו ככל הנראה עודפי הנזילות בשוק, שלוחצים על כל התשואות כלפי מטה (לא רק של אג"ח אלא גם של מניות ונדל"ן), חולשה בשווקים המתעוררים וחשש כאמור לגבי יכולת הצריכה הפרטית החזקה להתמיד.

שוק המניות הסיני משך את התשואות ביולי כלפי מטה

כלכלת סין דוהרת והתוצר שלה מזנב בזה של ארה"ב. מנהלי השקעות רבים רוצים להיחשף להצלחה שלה ומסיטים כספים אל עבר ה"דרקון" המתעורר. אלא ששוק המניות הסיני כבר שנים לא משקף את ההצלחה של הכלכלה, ומסיבות רבות. אחת מהן הוזכרה לנו שוב במהלך חודש יולי, כשהממשל הסיני הלך והידק את הפיקוח שלו על מה שקורה בעיקר בענקיות הטכנולוגיה המקומיות. במהלך החודש נחתכו בפתאומיות מניות הטכנולוגיה הסיניות, בירידה החדה ביותר מאז משבר 2008. הידוק השליטה והפיקוח על החברות בא לידי ביטוי במגוון דרכים, בניהם חקירות, קנסות, הגבלות, רגולציה ועוד. מצד שני היה אפשר לראות את האחריות של הממשל הסיני גם בכיוון ההפוך. כשהירידות החמירו מיהר הרגולטור לני"ע במדינה לזמן את בכירי הבנקאים לפגשה עם המסר שמדיניות "חינוך" החברות איננה מדיניות רוחבית, אלא מכוונת למספר מצומצם של חברות בענף הטכנולוגיה, גישה שבינתיים הצליחה לעצור את המשך ההתדרדרות.

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וני"ע בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס  ניהול השקעות וני"ע בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות