השקל שלך ניוזלטר אוקטובר 2020

התנגשות חזיתית בין ההתאוששות העוצמתית עם היציאה מהסגר הראשון לבין הכניסה לגל סגרים שני, כשברקע סערת הבחירות בארה"ב וההבטחות של המועמדים לחבילת תמריצים מפוארת. אחת מתופעות הלוואי הבולטות הייתה עליית התשואות הארוכות, כשמולן בנקים מרכזיים, שהבטיחו שיעשו הכל כדי להבטיח ריביות נמוכות.

מאת: אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי בקבוצת הפניקס-אקסלנס

הכלכלה הישראלית יצאה מהסגר השני רק כדי לגלות שהרע ביותר לא בהכרח מאחוריה

כשישראל החלה לצאת מהסגר השני מאמצע חודש אוקטובר, היא גילתה שעיקר הבעיות אולי עוד לפניה, כששורה של מדינות אירופאיות החלו להודיע על כניסתן לסגר שני, בהן גרמניה, צרפת ובריטניה. מעניין היה לראות שהשוק המקומי הגיב בחולשה עמוקה יותר להודעות על סגרים באירופה מאשר להודעה על סגר בישראל מסוף ספטמבר. גם קרן המטבע לא התרגשה בתחילת אוקטובר מהסגר בישראל, כשלמעשה עדכנה אז את תחזית הצמיחה למשק לשנת 2020 כלפי מעלה, מ-6.2%- ל-5.9%-. נראה שההשפעה העולמית על המשק היא קריטית.
בהקשר זה, יש לשים לב לארה"ב במיוחד. ראש מנהל המזון והתרופות בארה"ב, ד"ר סקוט גטליב, התייחס בסוף אוקטובר לסגרים המתחדשים באירופה והעריך שארה"ב נמצאת רק שלושה או ארבעה שבועות אחריה. חוסר הסנכרון העולמי, יחד עם אי וודאות לגבי עתיד המגיפה, בא לידי ביטוי גם בתחזיות של בנק ישראל, בחודש אוקטובר, בהן תיאר שני תרחישים שונים משמעותית אחד מהשני לגבי הצמיחה, כשבאחד נזקי המגיפה נמצאים תחת שליטה ובשני ב"שליטה נמוכה". החשש העיקרי בעיני הבנק נוגע לשיא החורף, אז וירוסים ממשפחת השפעת נוטים להתפרצות משמעותית.

המרוץ לנשיאות בארה"ב – נראה שאי הוודאות לא תסתיים אחרי פרסום התוצאות

אחד האירועים המשמעותיים ביותר במהלך התקופה הזו היה המרוץ לנשיאות בארה"ב, במיוחד לאור השוני העצום בין המצעים הכלכליים של שני המועמדים. הפער הגדול ביותר מבחינת המשקיעים נוגע לחבילת הסיוע השנייה למשבר הקורונה, שהציעו השניים, כאשר הדיונים לגביה הסבירו חלק גדול מהתנודתיות בשווקים, כשהדמוקרטיים הציעו חבילה גדולה משמעותית. עם זאת, גם לאחר פרסום תוצאות הבחירות במהלך תחילת חודש נובמבר, יתכן שאי הוודאות תישאר גבוהה, שכן המשקיעים מבינים שהפער בין הבטחת הבחירות לבין המדיניות בפועל עשוי להיות גבוה (ראו ערך החומה של ארה"ב עם מקסיקו).

ההתאוששות המפתיעה מהסגר הראשון וסיכוני עליית התשואות

ההתפרצות המחודשת של מגפת הקורונה, יחד עם אי הוודאות הגבוהה לקראת הבחירות בארה"ב, העיבו על השווקים, אך מצד שני נתונים חיוביים מאוד לגבי עוצמת ההתאוששות מהסגר הראשון המשיכו להגיע ולתמוך בשווקים. הנתונים הטובים שיקפו התאוששות מהירה מאד בנתוני המאקרו ובתוצאות העסקיות של החברות. בין נתוני המאקרו, הפתיעו במיוחד הכנסות משקי הבית ונתוני שוק הנדל"ן, בניהם מכירות בתים חדשים והמשך עליות חדות במחירי הבתים. השילוב הזה, של חששות מהטווח הקצר ואופטימיות לגבי היכולת להתאושש בהמשך (כולל צפי גובר לחבילה פיסקלית גדולה), תמכו בהיתללות שיפוע עקום התשואות (דרך עלייה בתשואות האג"ח הארוכות). כיום, הבנקים המרכזיים אינם מעוניינים לראות את התשואות הארוכות עולות ומכבידות על יכולת המימון של ממשלות, של חברות ובטח לא שייפגעו ביסודות התמחור של שוק המניות. השאלה היחידה היא עד כמה רחוק הבנקים המרכזיים יהיו מוכנים ללכת כדי להבטיח שהן אכן יישארו נמוכות, כשהכלים הקונבנציונאליים שלהם מוצו –האם למשל יהיו מוכנים להתחייב להשאיר את הריביות נמוכות או אם יהיו מוכנים לרכוש כל כמות אג"ח ממשלתיות שתידרש? החשיבות של השארת הריבית נמוכה באה לידי ביטוי באופן בולט בהחלטה של חברת הדירוג מודי'ס, מחודש אוקטובר, שלא להפחית את דירוג האשראי של ישראל, וזאת למרות הגידול המשמעותי בחוב הממשלתי.

בנק ישראל מפתיע כשמעז לרדת בסגמנט מסוים לריבית שלילית

בישראל, הותיר בנק ישראל בחודש אוקטובר את הריבית במשק ללא שינוי, על שיעור של 0.1%, למרות סבירות גבוהה שהשוק נתן להפחתה לשיעור של 0.0%. עם זאת, הבנק השיק תכנית מהפכנית שבה לראשונה הפחית סגמנט של הריבית במשק לשלילית. הבנק המרכזי פתח קו אשראי לבנקים בריבית שלילית של 0.1%- לטווח של ארבע שנים אל מול אשראי שיתנו לעסקים קטנים בריבית שלא תעלה על ריבית פריים +1.3%. להערכתנו, המוכנות לרדת לריבית שלילית, גם אם בסגמנט מאד צר, היא עדות לפתיחות הבנק לבחינת האפקטיביות שלה. תכנית נוספת שהבנק השיק היא הרחבה לתוכנית קיימת, של רכישות אג"ח ממשלתיות בהיקף נוסף של 35 מיליארד שקלים. מטרת התכנית היא לתמוך בסביבת ריביות נוחה גם בטווחים הארוכים. עם זאת, הבנק הבהיר שאין לו כוונה לשלוט על עקום התשואות, כך שהוא לא ימנע מהן לעלות בכל מחיר.

לחצי אינפלציה שונים מאד בין ישראל לארה"ב

החולשה הכלכלית שמרה בישראל על האינפלציה וציפיות האינפלציה הקצרות שליליות, עם זאת בארה"ב בלטה המשך עליה. השונות הגדולה בין ארה"ב לישראל עשויה לנבוע מגורמים מקומיים. בארה"ב, למשל, ההתחזקות של בידן בסקרים גררה צפי כאמור לתוכנית פיסקלית רחבה, אך גם לרגולציה על ענפים רבים ואף להעלאת שכר המינימום הפדרלי ל-15 דולר. בנוסף, העוצמה של שוק הנדל"ן האמריקאי, שמתבטאת בקצב מהיר יותר של עליית שכר הדירה, היחלשות הדולר בעולם וסעיף הבריאות במדד האמריקאי, רלוונטיים בעיקר לאינפלציה המקומית שם. לעומת זאת, בישראל, ציפיות האינפלציה בולטות בחולשתן, בין היתר על רקע הפחתה במחירי החשמל והמים, שורה של רפורמות שצפויות לצנן את המחירים של מוצרי המזון והמכוניות וכמובן התחזקות השקל. בנוסף, בישראל סעיף הדיור (הגדול) במדד המחירים התמתן לרמה נמוכה יותר מזאת שבארה"ב, ומהווה משקולת גדולה על מדד המחירים לצרכן.

 

דיסקליימר

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

 

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות