השקל שלך ניוזלטר אוקטובר 2021

לראשונה מזה שבעה חודשים, שוק המניות האמריקאי ירד בחודש ספטמבר, כשמדד הS&P500 השיל מערכו כמעט 5%. מדדי המניות באירופה רשמו ירידה דומה, כשהמדד הכללי ''EURO STOXX 50 השיל מעל 5%. דווקא מדד ת"א 125 המקומי בלט לטובה עם עליה של כאחוז וחצי. על הגורמים שהטרידו את המשקיעים והערכתינו לגבי התפתחותם האפשרית בהמשך

מאת: אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי

קשה לשים את האצבע על מה שהוביל לירידות השערים של חודש ספטמבר, כשהסברים לא חסר, ביניהם מסלול ההתנגשות המסתמן בתקרת החוב בארה"ב (שנרחיב עליו), סקרי הצרכנים החלשים (עיקר בשל המחירים הגבוהים), המשך התפשטות הקורונה, עליית תשואות האג"ח הממשלתיות (שערערה את יסודות התמחור), החמרה בשיבושי שרשרת האספקה העולמית, שינוי הכיוון המסתמן בהמדיניות המוניטרית בארה"ב (נרחיב גם עליו), משבר אנרגיה העולמי (שמאיים בעיקר על סין), העיכוב הנמשך באישור חבילת התשתיות בארה"ב (שרבים מאד בונים עליו) ועוד, אבל מצד שני סטטיסטית מדובר בתנודה שגרתית, בתחום סטיית תקן, שאיננה מתארת שמשהו גדול קרה. משקיעים באופן טבעי מחפשים הסברים, בין אם כדי להשיג תחושת שליטה על כספם, או מתוך מחשבה שעליהם לנתל הזדמנויות השקעה (לשני הכיוונים), אך הניסיון מלמד שבטווחים הקצרים רוב האירועים שגורמים לתנודות הם "רעשים", רעשים בתוך קו מגמה ארוך של עליות המבוסס על התפתחות אנושית (דמוגרפיה, התייעלות ויצירת ערך). כלומר, לפני שנצלול לאירועים הבולטים של החודש חשוב לזכור שאלה כנראה בעיקר רעשים שבחודש הבא פשוט יתחלפו באחרים.

את רוב הכותרות מבחינת מדיניות משיגה כרגיל ארה"ב, הכלכלה המובילה והמשפיעה ביותר בעולם. הממשל שם לא מצליח להגיע להסכמות בנוגע להיקף חבילת התשתיות הגרנזדיוזית שמתעתדת להגיע לסכומים של טריליוני דולרים, וקריטית לגבי תחזיות הצמיחה. בינתיים העיכובים האלה רק גורמים לסקפטיות ולירידה בציפיות. חוסר ההסכמות לא נגמר שם והם אפילו לא מצליחים לאשר את התקציב השגרתי, מה שעלול לפי מזכירת האוצר, ילן, להביא ל"כיבוי" חלקי של הממשל כבר בסוף החודש. כיבוי כזה עלול לא רק להוביל לירידה בהוצאה הציבורית אלא גם לחוסר יכולת לשרת את החוב שמתוכנן להיפדות החודש, מה שמאיים טכנית להכרזה על ארה"ב כעל חדלת פירעון, הכרזה כזאת עלולה להיות מסוכנת לשוק הפיננסי העולמי. מצד שני הסיכונים הללו ידועים וככל הנראה כבר מגולמים בחלקם, כך שפיתרון של הרגע האחרון עשוי להוביל לעליות שערים פתאומיות. ברקע סקרי הצרכנים בארה"ב ממשיכים לתאר רמה נמוכה, בעיקר בשל הזינוק במחירים של מוצרים רבים, שבתורם מוסברים בעיקר ע"י שיבושים קשים ביצור ובשרשרת האספקה העולמית. כך שההודעה ב-1 באוקטובר של חברת התרופות מרק על הצלחה בניסוי לתרופה ראשונה לקורונה עשויה להתגלות בהמשך כאבן דרך נוספת בחזרה לשגרה, מה שיעצור את המשך מעגל הקסמים של השיבושים וצווארי הבקבוק.

עוד עליות מחירים שמאיימות לחנוק את הצמיחה אלה הן של מחירי האנרגיה. מחירי האנרגיה בעולם מזנקים. גרמו לכך מספר גורמים בניהם זינוק בביקוש בקורונה, אך גם בשל חורף קר בשנה שעברה באירופה שגרם לריקון מלאי הגז, בנוסף תרמו למחסור ירידה ביצוא הגז מרוסיה. בעוד במערב המחסור באנרגיה הסתכם "רק" בעליות מחירים (שמוסיפות עוד לחץ שלילי לענפי התעשייה ולמשקי הבית), בסין הוא הוביל לשיתוק כלכלי של חלקים מהאיזורים בשל כיבוי של מספר תחנות כח שהפכו להיות לא כדאיות להפעלה לאור האילוץ של הרגולטור שם למכור את החשמל במחיר מפוקח נמוך מעלות היצור. תקווה לשיפור בגזרה הזאת המשקיעים תולים בקרטל הנפט, אופ"ק, שעשוי לאשר הגדלת מכסות תפוקה לחברים בו. אך הוא עשוי גם להימנע מכך ולנצל את הביקוש החזק כדי למקסם הכנסות. לא מעט אנליסטים אף חוזים שמחיר הנפט יגיע בקרוב לרמה של 100 דולר לחבית. עליות המחירים הנמשכות בנפט ובמוצריפם ושירותים הצליחו בחודש החולף להשפיע גם על ציפיות לעליה מהירה יותר בסביבת הריבית, מה שהתבטא בעליית תשואות האג"ח. תמיכה נוספת לציפיות הללו התקבלה מקובעי המדיניות המונטרית בארה"ב, הפד, אשר לראשונה מאז הקורונה החלו לצפות להעלאת ריבית כבר בשנת 2022 (לפי סקר ה-Dot's). אינדיקציה נוספת למוכנות שלהם להתחיל בקרוב להדק את הסביבה הפיננסית קיבלנו גם מאמירות של היו"ר עצמו, פאואל, על מוכנות להתחיל לקפל בקרוב את תכנית רכישות האג"ח. עליית תשואות האג"ח הממשלתיות לבדה מהדקת את התנאים הפיינסים לחברות וגם מערערת את את יסודות התמחור של שוק המניות (המבוסס ע להיוון תזרים מזומנים). עם זאת סביר להניח להערכתינו שבמקרה בו הידוק התנאים הפיננסים יהפכו לגורם שלילי מהותי לשווקים קובעי המדיניות יעשו "סיבוב פרסה", וימנעו מכך, החלטה שאם תתקבל תאפשר גם היא תיקון משמעותי כלפי מעלה.

ישראל כמובן מושפעת מהעולם, אך בעלת מספר מאפיינים שונים, שאיפשרו כאמור לשוק המניות המקומי לסיים את חודש ספטמבר בעליות. בראש ובראשונה ההצלחה נזקפת לתמהיל החברות הרשומות פה למסחר, שמכיל פחות מניות טכנולוגיה. בנוסף גם מצבה של כלכלת ישראל בטח תרם, היצוא המקומי המשיך להפתיע לטובה, מה שתמך אגב גם בהתחזקות השקל ומיתן חלק מההשפעות השליליות של התייקרות לצרכנים ולעסקים. בנק ישראל עשוי להערכתינו להמתין זמן רב יותר, בהשוואה למקבילו האמריקאי, עם העלאות ריבית, בשל השקל המתחזק, סביבת האינפלציה הנמוכה יותר ורמת האבטלה הגבוהה יותר, מה שמותיר פה את התנאים הפינסים מקלים יותר.

לסיכום, אכן לא מעט גורמים מאיימים על שוקי  המניות והאג"ח, אך רוב האיומים הללו עשויים להיפתר בטווח הזמן הנראה לעין ואף להתחלף בשחרור של דאגות, שיובילו לגל עליות נוסף. לכן אנו בוחרים לנצל אירועים כאלה להשבחה של תמהיל הנכסים שאנו מחזיקים לעמיתים שלנו.

 

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וני"ע בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס  ניהול השקעות וני"ע בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות