השקל שלך ניוזלטר אפריל 2022

שוקי המניות בעולם עשו סיבוב פרסה החל מאמצע חודש מרץ וחזרו לעליות, כשהמשקיעים מנסים להבין אם אלה רק תיקון לירידות בתקופת המלחמה באוקראינה או חזרה למגמת העליות שאפיינה את 2021. 

העליות התרחשו למרות המשך עליית מחירי הסחורות ונחישות גוברת של הבנקים המרכזיים להעלאות ריבית, עד כדי התגבשות הערכות כי הפד בחר להכניס את כלכלת ארה"ב באופן מודע למיתון מבוקר בתוך כשנה וחצי כדי לעצור את ספירלת האינפלציה. השוק הישראלי, שהפגין חוזקה ביחס לעולם בחודשיים הראשונים של השנה, גם עלה כעת פחות מהם אך עדיין בעל תשואה עודפת מתחילת השנה. בישראל השקל חזר להתחזק מול סל המטבעות אך כעת נתקל באי וודאות פוליטית מחודשת. ובהרחבה:

המלחמה באוקראינה המשיכה להסלים בחודש מרץ, רוסיה הגבירה את ההתקפות ומעצמות המערב הידקו את הסנקציות עליה והמשיכו להתנתק ממנה. רוסיה מצידה לא נשארה חייבת והגיבה בפעולות תגמול כלכליות, כולל הגדרת רוב מדינות המערב כ"לא ידידותיות" ודרשה מהן לשלם לה על הגז ברובל, שילוב שהוביל לזינוק מחיר הנפט, שהגיע בשיאו בחודש מרץ לכמעט 130 דולר לחבית, ולעליית מחירים בכל ספקטרום הסחורות, ממתכות ועד חקלאיות. בעקבות מחירי הסחורות המאמירים עלו גם ציפיות האינפלציה, כשבישראל אלה לשנה זינקו ל- 3.4%, וזאת לאחר שגם האינפלציה בפועל לחודש פברואר, עוד לפני שרוב השפעת המלחמה באוקראינה התבטאה, הפתיעה למעלה, בישראל ל-3.5% ובארה"ב ל-7.9%.

סביבת האינפלציה המאמירה הלחיצה בנקים מרכזיים, שעד לא מזמן עוד העריכו כזכור שהיא זמנית. הבנקים המרכזיים החלו להכיר באיום האינפלציה המשתוללת וממש "הפכו תקליט" כשהתחילו לשחרר מסרים "ניציים" על העלאות ריבית ומכירת אג"ח שרכשו בקורונה. למשל בתחילת אפריל סגנית יו"ר הפד, ליאל בריינארד, אמרה שבלימת האינפלציה "חשובה ביותר" והפד עשוי להתחיל לקצץ את המאזן שלו כבר בחודש הבא ובמהירות גבוהה. בחודש מרץ הבנק הפדרלי העלה את הריבית, לראשונה במחזור הנוכחי, ב-0.25% ולפי הערכות היה מוכן להעלות אותה גם ב-0.5% אלמלא אי הוודאות שיצרה המלחמה באוקראינה. הנחישות החריגה של הפד הובילה להערכות שהוא החליט להכניס את ארה"ב למיתון מבוקר כבר במחצית השנייה של 2023 למשך שני רבעונים וזאת בניסיון לקרר את צד הביקוש כדי לעצור את ספירלת האינפלציה (גם כשזאת נובעת ברובה משיבושים בצד ההיצע). כלכלני גולדמן זקס, שנותנים כרגע הסתברות של כמעט 40% למיתון ב-2023, מעריכים שמיתון מבוקר כזה יהיה קל יחסית ולא יוביל לזעזוע חמור בכלכלה או בשוקי המניות, בשל היעדר חוסר איזון פיננסי. בשורה התחתונה השוק מגלם שמלבד העלאת הריבית עליה כבר הוחלט

 

במרץ הפד יבצע השנה עוד 9 העלאות עד לריבית של 2.5% ובישראל אגב השוק מגלם העלאות עד לרמה של כ-2% בתוך שנה. הערכות הן שהפד מתכנן כבר במהלך אותו מיתון יזום לחזור ולהוריד את הריבית, כלומר השוק כבר מגלם בין שלוש לארבע הפחתות ריבית מסוף 2023 ועד אמצע 2024, מה שמתבטא בעקום ריביות הפוך (מצב בו הריבית הארוכה נמוכה יותר מהקצרה).

הבעיה עם התכנית הנפלאה הזאת היא לא רק שהיא מסוכנת ומביאה את הכלכלה לקצה המצוק, אלא שעד כה היא גם לא ממש עובדת, כשציפיות האינפלציה לא ממש יורדות, כך שמיתון עדין לא יספיק כדי להחזיר את האינפלציה למרכז היעד. הסבר אחר הוא שאירועים אינפלציוניים חדשים האפילו על השפעת ההידוק המוניטרי האגרסיבי.

אינדיקציה נוספת שהעלאות הריבית עדיין לא משמעותיות מספיק היא עוצמתו הנמשכת של שוק המניות שהצליח להתגבר במהירות לא רק על העלאות הריבית הצפויות אלא גם על משבר המלחמה באוקראינה וניתוק רוסיה על משאביה מכלכלת העולם. בינתיים בישראל לא יותר רגוע, ברקע ללחצי האינפלציה וללחץ הגובר להעלאות ריבית נתקלו המשקיעים גם במשבר פוליטי כשח"כ עידית סילמן הודיעה על פרישתה מהקואליציה מה שגרם לקואליציה לאבד את הרוב הדחוק ממילא.

ההתפתחות הזאת מעמידה בסימן שאלה את עתיד הממשלה, את היכולת להעביר החלטות ואת עתיד ההוצאה הציבורית. אומנם בעבר אי יציבות פוליטית או שינויים פוליטיים לא הובילו להשפעות משמעותיות על שוק ההון הישראלי, אך קיפאון משמעותי עשוי כן להקטין את הגידול בהוצאה הממשלתית ולקרר דרכו את האינפלציה. יום לפני ההודעה המרעישה הזאת הודיע שר האוצר, ליברמן, על הפחתת מס הבלו על דלקים בחצי שקל באופן מיידי ולשלושה חודשים, צעד שבתורו גם כן מקרר את הלחץ האינפלציוני, אך כאמור לתקופה מדודה. לסיום נציין כי נתוני המאקרו חזרו בחודש האחרון להפתיע לחיוב, מה שבא לידי ביטוי במדד הפתעות המאקרו של סיטי, כשנתונים שוטפים מהכלכלה מלמדים על רמות חיסכון גבוהות של הצרכן האמריקאי וירידה בולטת בסיכון האשראי שלו, שילוב שמאותת על חוסן כלכלי, כזה שעשוי להתגבר גם על זעזועים, אם יתממשו וגם על קיפאון למשך שני רבעונים. מעבר לכך צריך לזכור שהאינפלציה הגבוהה ממשיכה לתמוך במחירי כל הנכסים הריאליים.

 

 

 

דיסליימר:

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וני"ע בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס  ניהול השקעות וני"ע בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות