השקל שלך ניוזלטר דצמבר 2021

בסוף נובמבר רעדו שוקי המניות בעולם מידיעות על וריאנט קורונה מדבק במיוחד שאולי חסין לחיסונים הקיימים, אך שוקי המניות לא נפגעו בצורה דומה ולטובה בלט המדד בתל אביב שאפילו הצליח לסיים את נובמבר בעליות. הירידות החדות ביותר נרשמו באירופה. עוד על האירועים ברקע למסחר:

רגע לפני שחודש נובמבר הסתיים עוד היה נראה שמה שייזכר ממנו תהיה בעיקר השתוללות השקל לכיוון קידומת 2 מול הדולר, מהלך שהלחיץ את בנק ישראל והוביל אותו לא רק לרכוש מט"ח בכמות עצומה אלא גם לעשות ככל יכולתו כדי לטרפד את ציפיות השוק להעלאת ריבית בישראל ב-2022. מלבד להותיר כצפוי את הריבית ברמה אפסית ולצרף אליה מלל "שמרני" מאד, הנגיד ירון יצא לסדרה של ראיונות בתקשורת הזרה, בבלומברג וברוייטרס, במה שנראה כמו ניסיון שכנוע ממוקד לזרים להתרחק מהשקל. ירון לא הסתפק רק בתיאור האינפלציה הנמוכה יחסית בישראל והמשמעות שלה ליכולת שלו להיות סבלני, אלא הלך צעד נוסף כשאמר שבכלל לא ברור אם מדיניות מוניטרית תוכל להשפיע על ריסון האינפלציה הנוכחית.

אבל כאמור, זה ככל הנראה לא מה שיזכרו מחודש נובמבר כי אם את מה שקרה בימים האחרונים שלו: אחרי שגופי ההשקעה בעולם כבר סיימו לכתוב את התחזיות ל-2022 החלו להגיע דיווחים מהעולם על וריאנט חדש לקורונה בכינוי "אומיקרון", ושוקי ההון החל להגיב בבהלה. למרות שהסיכון מוריאנטים היה ידוע וצפוי, הבנקים להשקעות בעולם לא לקחו אותו כסיכון גדול והוא למעשה דורג בממוצע רק במקום החמישי (אחרי אינפלציה, העלאות ריבית, האטה בסין ובועות נכסים), כך לפי סקר של בנק אוף אמריקה. המחשבה שלהם היתה שהכלכלה כבר מנוסה בחיים לצד הקורונה, אז מה קרה שנבהלו? החשש היה שמדובר בוריאנט מדבק במיוחד, אלים במיוחד וחסין אולי לחיסונים הקיימים, שיוביל למגבלות תנועה וסגרים.

בלב ראשון ראינו נפילה חדה במחיר הנפט, ומייד לאחריו התחיל לרדת גם שוק המניות. הירידה בדרוג העלתה ספקולציות שאלה מכירות שנעשו במיוחד ע"י אלגוריתמים, שפועלים לפי הגדרות טכניות. נשיא ארה"ב, ביידן, ניסה להרגיע את השוק וטען שזה בסדר לחשוש אבל שאין סיבה להיכנס לפאניקה, אבל מה כנראה שבאמת הרגיע את המשקיעים היתה הבטחה שהוא איננו מתכוון להחזיר את מדיניות ההגבלות והסגרים. ההרגעה הזאת עזרה להחזיר את השוק לעליות, אך כשנשיא יצרנית החיסונים מודרנה אמר בראיון שהאומיקרון כן עמיד יחסית לחיסון התעורר בשוק ספקות מחודשים בכך שביידן יוכל לעמוד מאחורי המילה שלו.

גם אם בשבועות הקרובים אכן נגלה שבהלת האומיקרון היתה אזעקת שווא, סביר להניח ששוק המניות יתגבר על זה מהר ויטפס בחזרה את כל הדרך, כאילו כלום לא קרה, אבל מי שעלול להישאר עם צלקות מהמשכיות הבהלה הם דווקא הבנקאים המרכזיים. אלה ממשיכים להתקדם עם 'יציאה' מתוכניות הסיוע לקורונה ועלולים לגלות שהקורונה לא באמת מאחורינו.

בעדות בקונגרס פאואל אמר כי האצת צמצום רכישות האג"ח תידון ככל הנראה כבר בישיבה הקרובה. אבל בעוד הוא ממשיך בתכניות, השווקים החלו לקפל את הציפיות להעלאות ריבית קרובות ומהירות. אם עד להתפרצות האומיקרון הציפיות להעלאת ריבית בארה"ב הגיעו לכמעט שלוש העלאות ב-2022 שיתחילו בחודש יוני, כשדחיפה נוספת הגיעה לאחר המינוי של פאואל לקדנציה שניה, כעת, בתחילת דצמבר, אלה צפויות להתחיל רק בספטמבר 2022 ייתכן כי יהיו שתי העלאות בלבד. להבדיל מהפד בנק ישראל טען לכל אורך התקופה האחרונה שמוטב להיות סבלניים בהקשר של העלאות ריבית גם בשל העובדה שהסיכון מהקורונה עדיין לא לגמרי חלף. מנגד אנו ממשיכים לראות לחצי אינפלציה מתפרצים ומתמשכים. בארה"ב האינפלציה האיצה באוקטובר לשינוי שנתי של 6.2% ובאירופה ל-4.9%, אך בישראל היא ברמה מתונה יותר ואף הפתיעה מעט למטה, משינוי שנתי של 2.5% ל-2.3%. ישנם מספר גורמים לריסון היחסי של האינפלציה בישראל, אחד מהם הוא השקל שהתחזק, אך מלבדו ישנם גם הסברים מבניים יותר כמו למשל סעיף הדיור, שבישראל במחזור אחר מזה שבארה"ב, ומחיר הדלק, שעולה בישראל בשיעור נמוך יותר בגלל משקל המיסים הגדול בו.

לסיכום, כל האירועים הללו עדיין לא הסתיימו וימשיכו להתפתח בשבועות הקרובים, בניהם האומיקרון, האינפלציה, השקל ותגובות הבנקים המרכזיים אליהם. מניפת התרחישים האפשריים רחבה מאד ודברים שנראים ברורים מאד, כמו אפילו התפרצות האינפלציה וההתאוששות המהירה, עשויים להתקפל במהירות ולהסיט את השוק לנרטיב חדש.

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וני"ע בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס  ניהול השקעות וני"ע בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות