השקל שלך ניוזלטר יולי 2020

השוק לא עיוור לשיעורי האבטלה הגבוהים ולחוב המתנפח אבל רואה מעבר אליהם

מאת: אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי מקבוצת הפניקס-אקסלנס.

לאחר ההיסוס בחודש יוני, שוקי המניות בעולם חזרו בחודש יולי לעליות, כשהם מעריכים בין היתר שהרע ביותר מבחינת הגבלות על הכלכלה מאחורינו ושבמבט קדימה קובעי המדיניות ימשיכו לתמרץ את הכלכלה.   

הדיסוננס בין מצב הכלכלה לבין שוק המניות ממשיך להטריד את המשקיעים, אבל פחות

שוק המניות התגבר על ההססנות של חודש יוני וחזר בחודש יולי לעשות מה שהוא יודע לעשות הכי טוב וזה לעלות. הדיסוננס בין מצב הכלכלה לבין שוק המניות ממשיך להטריד הרבה משקיעים אבל פחות. ככל שעובר הזמן ההתפתחויות מפתיעות ברובן לטובה: מספר האנשים שבחל"ת יורד בצורה חדה, כשבחודש יוני מספרם נחתך בכ-50%, דו"חות החברות לרבעון השני שהתפרסמו במהלך חודש יולי לימדו כי במקביל לנזקים ממשבר הקורונה, החברות הצליחו להוריד הוצאות וחלקן אף נהנו משינוי התנהגות הצרכנים (בלטו חברות הטכנולוגיה), כך שירידת הרווחים הייתה מתונה ביחס לציפיות האנליסטים. כמו כן, הולך ומתברר ששיעורי האבטלה הגבוהים הם בעיקר אצל בעלי שכר נמוך, וגם אלה מצליחים ברובם לקבל סיוע מהמדינה, מה שמונע נפילה חדה בצריכה הפרטית או במחירי הנדל"ן. בארה"ב התופעה הזאת בולטת יותר, כשנתוני ההכנסה הפנויה של משקי הבית אפילו עלתה במהלך המשבר.

 

לא כל גלי הקורונה נולדו זהים – מספר החולים חזר לזנק בחלק מהמדינות, כולל ישראל, אבל לא גרר לאותן השלכות

עליה מחודשת במספר הנדבקים בעולם, ובישראל וארה"ב במיוחד, הייתה יכולה להטריד מאד את המשקיעים, אך אלה הגיעו עם ירידה בשיעורי התמותה מהנגיף, ועדויות ממקומות אחרים בעולם כי ניתן להשתלט על המגיפה גם ללא סגר ופגיעה קריטית בכלכלה, וזאת באמצעות הגברת בדיקות, ככללי היזהרות ואימוץ מדיניות כדוגמת ה"תו הסגול". בנוסף המשקיעים התעודדו מחדשות בלתי פוסקות בדבר פיתוח חיסונים ותרופות. בנוסף, נראה שהחשש לסגר נוסף הלך וירד, ככל שהגיעו עדויות שניתן לרסן את התפשטות הנגיף באמצעות אימוץ כללי ריחוק, בדיקות ופיקוח, כדוגמת "התו הסגול".

קובעי המדיניות, הן בצד הפיסקלי והן המוניטרי, ממשיכים ללחוץ על גז התמריצים גם כשהכלכלה כבר חזרה למסילה

הסגר מאחורינו ורוב העסקים חזרו לפעילות, אבל קובעי המדיניות, הפיסקלית והמוניטרית, ממשיכים לתמרץ את הכלכלה בתכניות חדשות. בחודש יולי למשל בנק ישראל החל לרכוש אג"ח קונצרניות, פורסמה תכנית ממשלתית לחלוקת מענקים לאזרחים ובארה"ב מתבשלת תכנית תמריצים נוספת בהיקף של לפחות טריליון דולר. בנוסף המשקיעים מצפים שהבנק המרכזי בארה"ב ישיק באחד החודשים הקרובים תכנית מוניטרית מהפכנית להשתלטות על הריביות הארוכות, תכנית שעשויה להוביל להוזלה משמעותית בעלויות המימון של הטווח הארוך. אבל הסיפור המעניין ביותר בחודש יולי הגיע דווקא מאירופה, שם, לראשונה, הצליחו המדינות להסכים על תכנית תמריצים במימון משותף, שהובילה לאמון גובר באיחוד ובמטבע שלו, היורו, שהחל לזנק מול הדולר ומול השקל בפרט.

החוב המתנפח ופיצוצים מסתוריים באיראן לא גררו לעליית פרמיית סיכון החוב של ישראל

על פניו, הזינוק הצפוי בחוב של ישראל והפיצוצים המסתוריים באיראן במהלך חודש יולי היו צריכים לגרור לעליית פרמיית סיכון החוב של ישראל בשוק, אך זאת לא הגיעה. מול הסיכונים הללו כדאי לזכור שהריביות על החוב ירדו (ועוד ירדו) בצורה חדה, גם בשל התמתנות האינפלציה, כשכמעט 40% מהחוב של ממשלת ישראל צמוד למדד. בנוסף, בחודשים האחרונים המדינה הצליחה להנפיק אגרות חוב לטווחים אולטרה ארוכים, ואף ל-100 שנה, מה שמאפשר לפרוש את משבר הקורונה לתשלומים, בדרך שהקושי לשרת את החוב ממותן. המשקיעים גם לוקחים בחשבון את מצבן הכלכלי הקשה של אירן ולבנון, את סימני הקרבה בין ישראל לסעודיה ואיחוד האמירויות, שלל התפתחויות שמאזנות את הסיכון הגאופוליטי.

 

גילוי נאות

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות