השקל שלך ניוזלטר יולי

חודש יוני התנהל במגמה מעורבת, עם נטיה לחולשה ברוב שוקי המניות. מגמה חיובית חריגה נרשמה גם באג"ח הממשלתיות השקליות הארוכות, וזאת למרות שבמהלך החודש התברר שחברי הפד החלו לצפות לשתי העלאות ריבית ב-2023, לעומת תחזית קודמת להעלאה אחת.

מאת: אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי

שיא הצמיחה מאחורינו

לפי ממוצע תחזיות החזאים, כפי שנאסף ע"י בלומבורג, הצמיחה הכלכלית בארה"ב הגיעה ברבעון השני לשיאה, לקצב שנתי של 13%, וברבעון השלישי, שזה עתה נכנסנו אליו, היא צפויה להתמתן ל-6.8%. הנתונים הכלכליים שקיבלנו בחודש האחרון כבר החלו למעשה לתאר התמתנות. בלטו נתוני המכירות הקמעונאיות בארה"ב, שאף רשמו ירידה בחודש מאי בשיעור של 1.3% וסקר מנהלי הרכש בחברות התעשייה בארה"ב שירד מ-65 ל-60.6.

בישראל בלטו ירידה ברכישות בכרטיסי אשראי בחודש מאי וירידה חדה של 7.5% בפדיון רשתות שיווק מזון. גם בארה"ב וגם בישראל הצמיחה החזקה המשיכה להיתמך ע"י שילוב של יציאה מסגרים ומחזרה של מובטלים לעבודה, התהליך הזה צפוי להימשך, כשמספר העובדים בכלכלה האמריקאית עדיין נמוך ב-6.8 מיליון ביחס לרמתו טרום הקורונה, אך קצב החזרה צפוי להאט כשמובטלים מסתבר נהיו בררניים יותר לגבי מקומות עבודה, זאת כשמספר המשרות הפנויות נמצא ברמות שיא של כ-9 מיליון.

לא רק סיכון, הצמיחה יכולה גם להפתיע למעלה

בעוד הצמיחה צפויה להאט, אך עדיין להישאר חזקה, היא עדיין עשויה להפתיע ולהפתעות כידוע יש שני צדדים. הצמיחה יכולה להפתיע למעלה אם הצרכנים יבחרו להשתמש בשיעור גדול יותר בחיסכון העודף שהצטבר אצלם במהלך המשבר, אם הממשל האמריקאי יצליח בדרך כלשהי להעביר חבילת תמריצים גדולה יותר, אם שיעור גדול של אנשים שנמצאים מחוץ לכח העבודה יחליטו שהתנאים בו כל כך מפתים עד שהם מוכנים לחזור אליו, אפשר גם שנגלה שהקורונה הביאה להתייעלות כך שפריון העבודה קופץ מדרגה. מצד שני ישנם כמובן גם לא מעט גורמי סיכון אפשריים, למעשה לרוב מתרכזים בהם. אחד הבולטים כיום הוא מגמת העליה החדה במחיר הנפט, משלב מסויים זאת עשויה לשחוק משמעותית את רווחיות החברות, בנוסף, היא מקטינה את ההכנסה הפנויה (אחרי דלק) של משקי הבית וכך מורידה גם את הביקוש ליתר המוצרים והשירותים. סיכון בולט אחר הוא וריאנט נוסף של קורונה שעשוי לגרור לשיבושים מחודשים בכלכלה. אומנם הקורונה עברה לבסוף עם עליות חדות בשווקים אבל יתכן שהעידוד האגרסיבי שהכלכלות קיבלו אז מממשלות ומבנקים מרכזיים יוכלו לחזור על עצמם.

האינפלציה מתחממת, אך הציפיות לא

האינפלציה בחודש מאי הגיעה בישראל לשינוי שנתי של 1.5% ובארה"ב גבוה ממנה משמעותית – 5.0%. הפער הגדול מיוחס בעיקר להבדלים משמעותיים בין קצב עליית מחירי המכוניות המשומשות בשתי המדינות, כשבארה"ב להמחשה אלה עלו בשנה האחרונה ב-30%, בין היתר בשל מחסור בשבבים, והסבירו שליש מהאינפלציה השנתית, ובישראל בכ-3%. הבדל משמעותי נוסף נרשם בסעיף  הדיור (שכירות), כשבארה"ב זה עלה ב-2.2% ובישראל ב-0.7% בלבד. בשתי המדינות אחד ממחוללי האינפלציה העיקריים בשנה האחרונה היה מחיר הדלק, אך בעוד בישראל הוא עלה "רק" ב-25% בארה"ב בכ-50%, כשההבדל קשור בעיקר למשקל המס הקבוע במחיר (מס הבלו), שהוריד בישראל הן את התנודתיות כלפי מטה והן כעת את זאת כלפי מעלה. רבים מעריכים שהתפרצות האינפלציה הנוכחית תלך ותתפוגג ככל שצווארי הבקבוק ישתחררו, ככל שהעליה במחירי הסחורות תסתיים וככל שהתפרצות הביקוש של סיום הסגרים תגמר. הגישה הזאת זכתה ככל הנראה להסכמה גוברת, כשציפיות האינפלציה הגלומות בשוק התמתנו בחודש החולף.

חברי הפד החלו לצפות ליותר העלאות ריבית, אלא שבשוק הציפיות דווקא ירדו

לאורך תהליך היציאה ממשבר הקורונה הצמיחה התמידה ואף הפתיעה לחיוב, כמוה גם סביבת האינפלציה זינקה משמעותית ומעל הציפיות המוקדמות, ואלה מובילים כבר יותר משנה לזינוק בציפיות להעלאת ריבית. בחודש האחרון גם חברי הפד החלו להישמע "ניציים" יותר, כשבמקום רק לדקלם את המשפט החוזר שהריבית תישאר "נמוכה למשך זמן ממושך", הם החלו לראשונה לצפות לשתי העלאות ריבית בשנת 2023, כשעד כה ציפו לאחת בלבד, וכן הראו נכונות לדון מתי יהיה נכון לדון בצמצום תכניות רכישות האג"ח. אלא שבאופן פרדוקסלי דווקא כעת השוק נסוג מהציפיות להעלאת ריבית. אם בסוף חודש מרץ השוק תמחר שהריבית הממוצעת בעשור הקרוב בארה"ב תעמוד על 1.75%, בתחילת החודש אלה כבר ירדו ל- 1.43%. בישראל התשואות המקבילות ירדו מרמה של 1.54% במאי ל-1.2% כיום.

לנסיגה של השוק מהעלאות ריבית עשויות להיות מספר סיבות, בניהן חשש מצווארי הבקבוק הנמשכים. הסבר אחר עשוי להימצא בתוך עקום התשואות עצמו, שהחל להשתטח, מה שעשוי לתאר מצב שבו דווקא העלאת הריבית הקצרה תוביל להאטה שתצדיק לבסוף סביבת ריבית נמוכה יותר בטווחים הארוכים. כך או כך, זוהי דוגמה נוספת לכך שהתנהגות השוק עשויה להיות מורכבת ובלתי צפויה, מה שמזכיר שבסופו של דבר תיק השקעות צריך להיות מאוזן.

 

דיסקליימר:  האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וני"ע בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס  ניהול השקעות וני"ע בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות