השקל שלך ניוזלטר יולי 2022

חודש יוני נפתח בירידות חדות, כשהנתונים תיארו כלכלה ואינפלציה שלא מגיבות להעלאות הריבית והלחיצו שהעלאות הריבית העתידיות יהיו אגרסיביות יותר, מה שאכן קרה בפועל. הבנק הפדרלי בארה"ב ביצע העלאת ריבית אגרסיבית מאד של 0.75% ובנק ישראל של 0.5%. אך ככל שחודש יוני התקדם התגלה שהכלכלה דווקא כן מגיבה להעלאות הריבית כשהנתונים החלו להידרדר מהר מהתחזיות. בתגובה הציפיות להעלאות ריבית החלו להתקפל מחדש ושוקי המניות עשו סיבוב פרסה וחזרו לעליה. כעת נותר לראות שההאטה אכן בשליטה ולא מתגלגלת למיתון משמעותי. הבשורות הטובות ששוק האג"ח מציע כיום תשואות שבשנה שעברה רק חלמנו עליהן.  

 

חודש יוני היה מטלטל, הוא התחיל עם ניפוץ של כמה מההנחות העיקריות של המשקיעים, הראשונה הייתה שהמומנטום בכלכלה נחלש, אבל אז הגיעו נתונים חזקים מהצפוי של שוק העבודה האמריקאי, השנייה הייתה לגבי ההנחה ששיא קצב האינפלציה מאחורינו. השילוב של נתוני האינפלציה והתעסוקה החזקים אותת שהעלאות הריבית עד לאותה עת לא היו מספקות, מה שגרר ציפיות לכך שהעלאות הריבית בהמשך יהיו אגרסיביות יותר, מה שאכן קרה.

הבנק הפדרלי ביצע העלאת ריבית אגרסיבית מאד של 0.75% שהובילה לירידות שערים חדות. עצם העובדה שהעלאת הריבית בוצעה אל תוך הירידות שפכה עוד שמן למדורה, כיוון שבמחזורי עבר הפד דווקא היה רגיש לשוק ההון, ויותר מזה, היו"ר, פאואל, אמר בעדות החצי שנתית שלו בקונגרס כי הוא מכיר באפשרות שהעלאות הריבית שלו יכניסו את ארה"ב למיתון, כלומר גם מיתון עשוי לא להסיט את הפד מנחישותו להחזיר את האינפלציה ל-2%. בתגובה ל"ניציות" הריבית ל-10 שנים בארה"ב קפצה במהלך יוני ל-3.47%, וגילמה שהריבית שם תגיע ל-4.1% עד חודש מאי 2023.

למרות האמור ככל שחודש יוני התקדם כך הנרטיב האצה כלכלית ואינפלציה גבוהה הלך ונסדק. יותר ויותר אינדיקציות הראו שהכלכלה כן מאטה וכן מגיבה להעלאות הריבית, בין היתר בלטו סקר החברות התעשייתיות בארה"ב (של ISM) שתיאר נפילה מובהקת בהיקף ההזמנות החדשות. על רקע הנתונים הנחלשים עדכנה קרן המטבע את תחזיות הצמיחה לארה"ב עבור שנת 2022 מ-3.7% ל-2.9%, ומודל הצמיחה של שלוחת הפד באטלנטה החל להעריך התכווצות של הכלכלה האמריקאית ברבעון השני, מה שאם אכן יתממש יתאר שהכלכלה האמריקאית דה פאקטו בתוך מיתון טכני (לאחר שהתכווצה  כבר ברבעון הראשון בגלל וריאנט האומיקרון).

אינדיקציה בולטת נוספת להתקררות הביקושים העולמיים הגיעה ממחירי הסחורות שרשמו ירידה חדה בחודש יוני ובעיקר מחירי המתכות השימושיות שהשלימו מאז השיא שלהן בחודש מרץ ירידה של 37%. מחיר הנפט ירד בשיעור מתון יחסית ע"י החרפת שיבושי ההיצע מרוסיה, ושביתות עובדים שמתוכננות בלוב ובנורבגיה. עם זאת, נראה שגם מחירי האנרגיה עשויים בשלב הבא לרדת, לאור צעדים רבים שעושות כיום ממשלות רבות כדי לתמוך בהיצע. מהקלות בדרישות זיהום אויר (גרמניה למשל), עידוד השקעות בהפקת נפט (ארה"ב ואפילו ישראל) והשיא הוא כנראה ביקורו המתוכנן החודש של נשיא ארה"ב ביידן בסעודיה. עדיין, מעל כל סימני ההאטה, ההתפתחות המשמעותית ביותר בגזרת המחירים הייתה פרסום נתון מחירי הצריכה (PCE) לחודש מאי, המקביל למדד המחירים לצרכן ובראיית  הפד אף חשוב ממנו, שהפתיע בהתמתנות מהירה מהצפוי של מחירי הליבה, משינוי שנתי של 4.9% ל-4.7%. ההתפתחויות הללו הביאו את המשקיעים להעריך שהתנאים שתומכים בהעלאת ריבית יסתיימו עד לחודש פברואר 2023 וברמה של 3.4%. בכל זאת, הצפי הוא שבהחלטת הריבית החודש הפד יבצע העלאת ריבית אגרסיבית נוספת של 0.75%.

החלק המעניין יותר מגיע לאחר פברואר 2023, השוק מתמחר שכבר מחודש מרץ 2023 יגבר הלחץ על הפד לחזור ולהוריד את הריבית. נזכיר שגם במחזורי העלאות ריבית קודמים הזמן שעבר בין מועד סיום העלאות לבין החזרה להפחתה היה בסדר גודל של חודשים ספורים ולא של שנים. בדצמבר 2018 לדוגמה הריבית בארה"ב היתה עדיין בתהליך של העלאה וכבר באוגוסט 2019 הפד חזר להפחתה של הריבית. כעת הוק מתמחר שהריבית תמשיך לרדת בעיקביות עד לרמה של 2.2% ביולי 2024, כשיש לא מעט גופים שמעריכים שהפחתות הריבית שידרשו לאור ההאטה בכלכלה והתקררות האינפלציה להיות יהיו משמעותיות יותר.

גם בישראל מפת האינפלציה הראתה התקררות מסויימת, כשמדד המחירים לצרכן לחודש מאי עלה בשינוי שנתי מתון מהצפיות, של 4.1% לעומת צפי ל-4.3%. מצד שני השקל המשיך להיחלש ולחץ להתייקרות המחירים המיובאים. להערכתנו בסופו של דבר מה שינחה את בנק ישראל תהיה בעיקר מדיניות הפד ולכן בתרחיש המרכזי שלנו גם בישראל נראה סביב אמצע  2023 את תחילתו  של מחזור הפחתת הריבית ואף לרמת ריבית נמוכה יותר מזאת שבארה"ב, מה שמשאיר את שוק האג"ח המקומי מעניין גם לאחר ירידת התשואות שנרשמה לקראת סוף חודש יוני. מצד שני שוק המניות נמצא תחת שני כוחות מנוגדים, מצד אחד סימני אטה שמאיימים על רווחיות החברות ועל ייקור פרמיית סיכון החוב   ומצד שני ירידה בסביבת הריבית הצפויה, שמורידה את שיעורי ההיוון ועלויות המימון ותומכת בכך במחירי הנכסים.

 

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וני"ע בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס  ניהול השקעות וני"ע בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.