השקל שלך ניוזלטר יוני 2020

זעזוע משמעותי ראשון מאז היציאה ממשבר הקורונה – סיכון וסיכוי

מאת: אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי מקבוצת הפניקס-אקסלנס.

במחצית השנייה של חודש יוני חווינו בלימה בראלי של שוק המניות. כרקע לזעזוע בלטה אי וודאות גדולה בנוגע לעוצמת ההתאוששות, וחשש לחידוש ההגבלות, לאור התפשטות מחודשת של הנגיף בחלקים רבים בעולם. לצד אי הוודאות הגבוהה והסיכון שבצידה, בלטו מספר נקודות אור, ובראשן פעילות ממריצה של בנקים מרכזיים וממשלות. בישראל בלטה התפרקות של האינפלציה.

זעזוע משמעותי ראשון בשווקים

כמעט שלושה חודשים עברו מאז החלו העליות החדות בשוקי המניות עד הזעזוע במחצית השנייה של חודש יוני. הזעזוע התקבל בצורה מורכבת, יחד עם אי וודאות גבוהה מאד אשר באה לידי ביטוי לאחרונה בתיאורו של סגן יו"ר הפד, רנדל, שהעלה שלוש שאלות מהותיות: 1. באיזה קצב הכלכלות בעולם ייפתחו; 2. איך הצרכנים יתנהגו בתקופה שלאחר הקורונה; 3. מה הסיכוי לסגר נוסף. אי וודאות נוספת קשורה לתמחור שוק ההון, וזאת לאור ההתערבויות האגרסיביות של הבנקים המרכזיים באמצעות תכניות לרכישות נכסים בקנה מידה היסטורי.

בתוך אי הוודאות הגבוהה יש גם כמה עוגנים

בעוד אי הוודאות גבוהה, דבר אחד כן נראה בטוח: לא קובעי המדיניות הפיסקלית (הממשל) ולא המוניטרית (הבנקים המרכזיים) מתכוונים "להוריד את הרגל מגז" התמריצים. בעדכון התחזיות של הפד במהלך חודש יוני, חבריו הציגו פער הזוי בין תחזיותיהם: כך למשל הציפיות לרמת האבטלה השנה נעו בטווח של 7% ל-14% והצמיחה בטווח של 4.2%- ל- 10.0%-. נראה שגם בתחזיות האופטימיות ביותר קובעי המדיניות לא מאמינים כי בשנים הקרובות שוק העבודה האמריקאי יצליח לייצר משרות לכל אותם 20 מיליון מובטלים חדשים, מה שאומר תקופה ארוכה של תמריצים. תמריצים אלו חיוביים מאד לשווקים ויו"ר הפד, פאואל, הבטיח במהלך החודש כי רמות גבוהות של מחירי הנכסים בשווקים לא יהיו סיבה למנוע ממנו לעשות את מה שטוב עבור מיליוני המובטלים, טיעון שמדגים כי הסיכון לשוק המניות עשוי להיות דווקא כלפי מעלה. באופן דומה, גם קובעי המדיניות הפיסקלית (ממשלה) צפויים להמשיך ליזום תמריצים, ואכן במהלך חודש יוני אלה עלו על השולחן, הן בארה"ב והן בישראל.

"סוכריות" שקובעי המדיניות עוד יכולים לתת כדי לתמוך בעליות

הבנק המרכזי בארה"ב ממשיך להתנגד בגלוי להפחתת הריבית לשלילית, אף שהשוק לא מוכן לוותר על האפשרות הזאת והמשיך בחודש יוני לפלרטט איתן, כפי שהשתקף ב-Fed Funds . בנוסף, ישנן השערות הולכות וגוברות שהפד ינסה בקרוב לקדם תכנית השתלטות על עקום התשואות (YIELD CURVE CONTROL = YCC), בדומה למתרחש ביפן ובמידה מסוימת גם באוסטרליה. למעשה 54% מהכלכלנים שנסקרו ע"י סוכנות בלומברג במהלך חודש יוני העריכו כי טקטיקה כזאת תעלה על שולחן הפד בספטמבר, גם משום שרמזים לכך ניתן למצוא כבר היום: נשיא שלוחת הפד בניו-יורק, ג'ון וויליאמס, אמר כי בחודש מרץ קובעי המדיניות "חשבו המון" לגבי המשמעויות של YCC. קיבוע, גם של חלקים מעקום התשואות, עשוי להגדיל משמעותית את האטרקטיביות בעיני משקיעים של נכסי הסיכון.

גם בגזרה הפיסקלית נראה שיש עוד הרבה מה לתת. ממשלות ברחבי העולם יצאו בגיוס סכומי עתק לסיוע ובעוד הכסף גויס, הוא עדיין יושב בחלקו הגדול בחשבונות הבנק של הממשלות בבנקים המרכזיים ועשויים לשטוף בקרוב את הכלכלה. לממשל האמריקאי למשל יש בחשבון העו"ש אצל הפד 1.5 טריליון דולר. סביר שככל שנתקרב לבחירות שם, בנוב', הפיתוי להשתמש בכסף הזה יגבר, במיוחד שכבר יש לגבי חלקו "אור ירוק". גם בישראל חלקים גדולים ממסגרת התקציב שהוקצב לסיוע למשק עדיין לא נוצל.

אולם, קובעי המדיניות יכולים לספק לשוק לא רק הזדמנויות ו"סוכריות", אלא גם איומים. התחזקותו לאחרונה בסקרים של המועמד הדמוקרטי לנשיאות בארה"ב, ביידן, עשויה להוות איום לעליות, לאחר שזה הצהיר במהלך חודש יוני כי אם ייבחר יפעל להעלאה מסוימת של מס החברות, אותו כזכור הוריד ממשל טראמפ. ההתחזקות של ביידן בסקרים מגיעה על רקע המהומות המתחוללות בארה"ב, שהחלו לאחר פרשת הרצח של גבר שחור ע"י שוטר. איומים נוספים שעומדים בפני משקיעים הם הסלמה בין ארה"ב לסין, על רקע מלחמת הסחר והאשמות בנוגע להסתרת מידע בקשר לווירוס, זאת כמובן מעבר לסיכון הברור של "גל שני" או התאוששות כלכלית איטית.

האינפלציה בישראל – הנמוכה בעולם

בחודש יוני פורסם מדד המחירים לצרכן לחודש מאי, שהפתיע בירידה חדה מהציפיות לשינוי שנתי של 1.6%-. מדובר באינפלציה הנמוכה בעולם. המדד הנמוך מושפע בחלקו מאירועים חד פעמיים שקשורים למשבר הקורונה, ובראשם קריסת מחיר הנפט, כך שהיציאה מהמשבר עשויה להחזיר את האינפלציה להתאוששות. יחד עם זאת, לחצי המחירים בסעיפים רבים צפויים להיות כלפי מטה, בניהם יבלטו כאלה שקשורים לתחום המזון, על רקע תיקון למחירים הגבוהים בזמן הסגר, ורפורמות מתוכננות להקלות על יבוא, במסגרת חוק ההסדרים.

 

**האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בכתבה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בכתבה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות