השקל שלך ניוזלטר יוני 2022

לאחר ששוקי המניות בארה"ב רשמו חודשים של ירידות בתחילת השנה, בחודש מאי הם חזרו לעליות. באופן פרדוקסלי מי שאחראי לחזרה לעליות היו דווקא נתונים חלשים יחסית מהכלכלה, שהובילו לקו מתון יותר מכיוון הפד, ובראשו הגבלת קצב העלאות הריבית שלהם ל-0.5% בכל החלטה. עם זאת, נתונים חזקים בתחילת יוני, בניהם עליה מחודשת במחיר הנפט, החלו שוב לדחוק בקובעי המדיניות להאיץ את העלאות הריבית והחזירו את השווקים למגמת ירידה. השאלה כיום איננה אם הכלכלה תאט, אלא באיזה קצב היא תאט, שדווקא האטה מהירה עשויה להיות התרחיש הטוב יותר עבור שוקי המניות.  

 

חודש מאי נפתח ברגל שמאל, התברר שהכלכלה האמריקאית התכווצה ב-1.5%, מכירות הבתים שם נפלו בצורה חדה, על רקע זינוק בריבית למשכנתאות, הזמנות מוצרי בני קיימא עלו פחות מהצפי ובסה"כ מדד הפתעות המאקרו של סיטי תיאר אכזבה רוחבית מרוב הפרסומים ועדיין, דווקא אז, כשהכל נראה מאכזב, דווקא אז שוקי המניות חזרו פתאום לעליות. בסוף מאי רשם הנאסד"ק עליה של 9% וה-S&P500  של 7%.

הפרדוקס היה שדווקא הנתונים החלשים והירידות בשוקי המניות הלחיצו את חברי הפד והביאו אותם לקחת צעד לאחור בנוגע להעלאות הריבית. השיא הגיע כשפרוטוקול החלטת הריבית האחרונה הראה שהוא יגביל את העלאות הריבית בכל פגישה ל-0.5%, פחות מה-0.75% שהשוק העריך.

בנוסף החלו להישמע סדקים גם בנחישות חלק מחברי הפד, כשבלט למשל נשיא שלוחת הפד באטלנטה, רפאל בוסטיק, שטען שיתכן ויהיה נכון לסיים עם העלאות הריבית כבר בחודש ספטמבר, לאחר שזאת תגיע ל-2.5%, שנחשבת כריבית "נטרלית". בוסטיק טוען שהירידות החדות בשווקים מתחילת השנה עשויות ללמד על רגישות גבוהה כיום גם של הכלכלה לריבית ולכן מוטב להיות זהירים איתה והוסיף: "גם כבאית מאיטה לפני צומת". אך בתחילת יוני הנתונים הכלכליים שוב החלו להפתיע לטובה, בלט במיוחד נתון המשרות החדשות בסקטור הפרטי, שעלה ב-333 אלף, לעומת ציפיות לעליה מתונה יותר של 301 אלף. אלה יחד עם עלייה נוספת במחיר הנפט, למעל 120 דולר לחבית, החזירו לשולחן מתווה של העלאות ריבית מממושכות יותר מכפי שהציע בוסטיק. סגנית יו"ר הפד, ליאל בריינארד, אמרה כי "יהיה קשה מאד לראות תרחיש של הפסקת העלאות בקרוב". החזרה להעלאות ריבית נחושות החזירה גם את תשואות האג"ח לעלייה בתחילת יוני ואת שוקי המניות לירידה. כלומר, באופן פרדוקסלי דווקא נתונים טובים לגבי הכלכלה אחראיים לחזרת השוק לירידות, תופעה המכונה "חדשות טובות הן חדשות רעות".

במילים אחרות, שוקי המניות מעדיפים כיום אינדיקציות לצמיחה איטית עם העלאות ריבית איטיות ומדודות, מאשר צמיחה מהירה עם העלאות ריבית משמעותיות. לשיטת חברי הפד המפתח למתווה העלאות הריבית היא בראש ובראונה התפתחות סביבת האינפלציה. הבשורות הטובות הן שניתוח עדכני של האינפלציה מראה שכמה מהמנועים העיקריים שלה מהשנתיים האחרונות החלו להיכבות, בניהם עליית מחירי המכוניות המשומשות ועליית מחירי ההובלה הימית, וכי שיא האינפלציה בארה"ב התרחש בחודש מרץ (8.5%). כיום המנוע העיקרי שנשאר לה הוא עליית מחירי האנרגיה.

הדאגה מהאינפלציה לא מטרידה רק את בנקים המרכזיים, אלא גם ממשלות. לרוב מי שבעיקר סובל מהאינפלציה הן מדינות עניות, שם שיעור החיסכון מאד קטן ואנשים מגיעים לרעב, מה שיוצר גם סערות פוליטיות ומהפכות, אך האינפלציה כיום כל כך חריפה עד שגם במדינות מפותחות כמו ארה"ב אנחנו רואים השפעות פולטיות.

בארה"ב אחוזי התמיכה בממשל ביידן נופלים על רקע עליות המחירים החדות ומבחינת ממשל ביידן מדובר בעיתוי אומלל, כשבנובמבר הקרוב יערכו שם בחירות אמצע הקדנציה. ביידן נפגש בתחילת החודש עם יו"ר הבנק הפדרלי, פאואל, אך ככל הנראה לא בונה עליו, כשהזמין לעצמו טיסה לחודש הבא לסעודיה, יצואנית הנפט הגדולה בעולם, המסע לסעודיה לא יהיה לניסיונות למראית עין, להיפך, מאז פיגועי ה-11 בספטמבר ומאז רצח חשוקג'י, סעודיה היא היעד האחרון שנשיא אמריקאי היה רוצה לטוס אליו. צעד נואש נוסף של ממשל ביידן הוא הכוונה לאפשר יצוא מסוים של נפט מאיראן, למרות הסנקציות עליה. אך בעוד ביידן עושה הכל כדי לשחרר עוד נפט לשוק, מהצד השני של העולם גל ביקושים גדול עשוי להגיע מסין, ולדחוף שוב את המחירים למעלה. סין משחררת בימים אלה את סגרי קורונה ועשויה לחוות התפרצות ביקוש מהסוג שראינו מתרחש במערב ב-2021.

הבשורות המעודדות הן שכל הצרות הללו פקדו את צד ההיצע וצד הביקוש יחד, וכאימרת המשפט "הכי חשוך לפני עלות השחר", כך הסיכוי שנראה בשנה הבאה את המחירים ממשיכים לעלות בקצבים הללו מאד נמוכים, מה שתומך בהערכות ששיא האינפלציה מאחורינו או לפחות לא הרבה עוד לפנינו.

שוק האג"ח מגלם כי האינפלציה הממוצעת בעשור הקרוב בארה"ב תתמתן ל-2.7%, לעומת אינפלציה של 8.3% כיום, בין היתר על רקע התחזית שהצמיחה העולמית תאט. כבר בתחילת החודש הבנק העולמי הפחית את תחזית הצמיחה העולמית ל-2.9%, רמה נמוכה מאד היסטורית. בינתיים בישראל נתוני הצמיחה לרבעון הראשון לימדו על התכווצות מפתיעה, של 1.6%, אך דווקא מהם אין מה להתרגש, שכן הצרכן המשיך להתרחב ורוב הירידה משויכת לדחיית הוצאות הממשלה ולתיקון לנתוני היצוא לאחר קפיצה מאד חדה שלהם ברבעון הרביעי של 2021. בינתיים המדד המשולב של בנק ישראל, שנותן אינדיקציה לעוצמת הפעילות הכלכלית במשק, תיאר חזרה להתרחבות ברבעון השני. האינדיקציות החיוביות למשק, יחד עם האצת האינפלציה בישראל לשינוי שנתי של 4%, והלחץ ממדיניות מרסנת של בנקים זרים (כולל הפסקת רכישות האג"ח של הבנק המרכזי באירופה) תרמו להחלטת בנק ישראל להעלות את ריבית חודש יוני ל-0.75%, גבוה מהתחזיות המוקדמות. לסיכום, אנו מעריכים כי כלכלת העולם תמשיך להאט גם ב-2023, וצופים להתמתנות משמעותית בציפיות האינפלציה ובעקבותיה גם בציפיות הריבית. הרגישות של שוק המניות לשני הכוחות הסותרים האלה יתוו את עתידו.

 

 

 

 

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וני"ע בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס  ניהול השקעות וני"ע בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות