השקל שלך ניוזלטר ינואר 2022

שוקי המניות עלו בדצמבר ודילגו מעל התפשטות האומיקרון ודרך שורה של חששות נוספים וזאת במקביל לירידה עונתית משמעותית במחזורי המסחר. עוד על האירועים ברקע למסחר:

על פניו דצמבר לא היה בנוי להיות חודש חיובי בשווקים, זן האומיקרון פרץ וגרר מגבלות ושיבושים, משבר הנדל"ן בסין התרחב והממשל שם חסם רישום חלק מחברות הטכנולוגיה למסחר בחו"ל, בארה"ב הסנאטור הדמוקרט, ג'ו מנצ'ין, זיעזע את ממשל ביידן הדחוק כשטירפד את תכנית ההוצאות שלו (בהיקף של 1.75 טריליון דולר), במישור הגאופוליטי רוסיה איימה (ועדיין מאיימת) לפלוש לאוקראינה ובכך נכנסה לעימות חזיתי מול ארה"ב, האינפלציה חברתנו הותיקה הפתיעה שוב, בעיקר בארה"ב, כשזינקה ל-6.8%. בישראל היא דווקא הפתיעה בירידה של 0.1%, אך עדיין בשינוי שנתי האיצה ל-2.4%. ברקע גם מחירי ההובלה הימית חזרו פתאום לעלות, לאחר שלושה חודשים של קיפאון, ובעקבות ההתפתחויות האלה ועוד הבנק הפדרלי בארה"ב האיץ את סגירת ברזי הנזילות לכלכלה כשהודיע על כוונתו להאיץ את סיום תכנית רכישות האג"ח ולהעלות ריבית ב-2022, כוונות שהשוק אימץ כשהתחיל לתמחר העלאת ריבית ראשונה בארה"ב כבר בחודש מאי ועוד שתיים לפני תום השנה.

האינפלציה המתחממת לא איימה על החברות רק דרך הידוק תנאי האשראי, לדעת כלכלני בלומברג הבעיה הגדולה יותר שלה היא קושי המתגבש לגלגל את עליית מחירי התשומות על הצרכנים וכשאומרים "תשומות" מדברים לא רק על חומרי גלם והובלה ימית אלא גם על עלות כח עבודה. אפשר לקרוא לזה "צרות של עשירים" אבל אלה עדיין צרות. שיעורי האבטלה הנמוכים בארה"ב (4.2%) ובישראל (4.6%) מתארים קושי גדול של החברות לגייס עובדים ולעמוד בתכנית ההתרחבות ל-2022. זה אולי מסביר את העובדה שאנליסטים כבר לא מעדכנים כלפי מעלה את תחזיות הרווח ל- 2022. לכל ההתפתחויות המדאיגות בדצמבר היה אפשר להוסיף את מחזורי המסחר הנמוכים (בגלל תקופת החגים) שהיו יכולים להפוך את החששות הללו לתערובת רעילה וירידות. ועדיין, ולמרות הכל, כאמור דצמבר כן היה חודש חיובי ואף מאד חיובי כשבישראל לדוגמה מדד ת"א 125 עלה במעל 5%. הסיבה העיקרית היא שלמרות כל הדאגות והאיומים הצרכן בעולם עדיין חזק מאד, האינדיקציות לעונת חגי הקניות חיוביות מאד, כך עולה למשל מנתוני כרטיסי האשראי בישראל ומסקר הצרכנים של הקונפרנס בורד בארה"ב, שהפתיע בעליה.

עוד קודם גם נתוני התוצר לרבעון השלישי בארה"ב תיארו המשך התרחבות מהירה של הצריכה הפרטית, בקצב שנתי של 2.0%, לעומת צפי של 1.7%, ובישראל נתוני הפדיון בענפי הכלכלה השונים זינק בחודשים אוגוסט עד אוקטובר בשינוי שנתי מרשים של 11%. במובנים אלה דצמבר היה מיקרו-קוסמוס לשנת 2021 כולה ויחד עם זה גם "פוטו-פיניש" מרשים שלה. והפער אף גדל לטובת השוק המקומי אם עושים התאמות מטבע לשקל המזנק. המקרה של שנת 2021 הוא אולי דוגמה טובה לכך שיציאה משוק ההון עלולה לגרום לפספוס עליות של 30% שמשמעותן בסופו של דבר לתשואה המצטברת אינו שונה מהותית מהפסד של 30% בשנת משבר. כעת עיניי המשקיעים מופנות קדימה, באופן טבעי בטווח הקצר הם מחפשים רמזים לסיכוי ששנת 2022 תהיה המשך לשנת 2021 ובטווח הארוך הם מנסים להבין אם סיום המחזור הכלכלי כבר נראה באופק. בהקשר הזה נתונים היסטוריים מראים שאחרי דצמבר חזק ברוב המוחלט של המקרים מגיעות שנים של עליות, אך אם דצמבר חזק מדי ה"רוב" הופך לרוב דחוק, יתכן בגלל "אפקט בסיס".

על פניו רק לפני שנה התחלנו את המחזור הכלכלי החיובי אך זה היה מחזור כלכלי על סטרואידים והמשמעות היא לא רק עליות חדות אלא גם התקדמות מהירה מהרגיל לעבר סופו, כשבין היתר מעידים על כך קריסה מוקדמת מאד בשיפוע עקום התשואות (שנחשב לאינדיקטור למחזור הכלכלי), אינפלציה גבוהה, סקרי צרכנים נמוכים, שוק עבודה הדוק וצפי גובר להעלאות ריבית מהירות. מצד שני למדנו שכלכלת ארה"ב גמישה מאד וגם לכשיבוא משבר כלשהו סביר להניח  שנצלח גם אותו וכי היציאה ממנו לא רק שתהיה מהירה אלא גם שהוא עצמו יהיה כר לצמיחתן של חברות חדשות ופעילות כלכלית חדשה. במובן הזה משבר הכרחי לעליות מהירות בשווקים. אנחנו לא מאחלים לשנת משבר, אך כן לתאר משברים כחלק מאבולוציה והתפתחות של הכלכלה ושל השוק.  שתהיה לכולנו שנה טובה ומוצלחת.

 

דיסקליימר

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וני"ע בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס  ניהול השקעות וני"ע בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות