השקל שלך ניוזלטר מאי 2020

הכותב הינו: אמיר גיל, מנהל אגף השקעות הלמן-אלדובי

חודש מאי הסתיים והמגמה החיובית בשווקים נמשכת ביתר שאת. מדד ה – MSCI העולמי התחזק ב – 4% בהובלת מדדי המניות האמריקאים. מדד ה – S&P 500 עלה ב – 4.5% ומדד הנאסד"ק 100 התחזק ביותר מ – 6%. מתחילת השנה ועד השבוע הראשון של יוני עלה הנאסד"ק 100 ב -13% לשיא כל הזמנים ולמכפילי רווח שלא נראו מאז בועת הנאסד"ק בשנת 2000.

דווקא מדדי המניות בישראל סיימו את החודש במגמה שלילית של קרוב ל -1% כאשר הפגיעה העיקרית מגיעה שוב מסקטורי הנדל"ן והבנקים. עם ביצועי חסר כאלה, אולי עדיף באמת שעובדי הבורסה בתל אביב ישבתו לעיתים יותר קרובות.

זינוק חד של יותר מ -40% במחיר הנפט בחודש מאי אשר הביאו להתייקרות של 42 אגורות במחיר הבנזין בישראל וכן פרסום מדד אפריל אשר היה גבוה משמעותית מהצפי ( הודות להתייקרויות בסעיף הלבשה והנעלה – איך לא?) הביאו לעדנה באפיק האג"ח הממשלתי הצמוד על פני השקלי. יחד עם זאת כדאי לשים לב שתחזיות האינפלציה לשנה הקרובה נשארו נמוכות מאוד על פי רוב החזאים.

 

אי אפשר לנשום

כאמור הסיפור הגדול של החודשיים האחרונים ממשיך להיות הראלי בשוק המניות. מדד ה – S&P 500  עלה ב- 43% מהשפל שנרשם ב – 23 במרץ והוא רחוק היום כ – 6% בלבד משיאו. לא התחלואה הנמשכת, לא הפגנות ומהומות ענק שלא נראו בארה"ב מאז שנת 1968  ( שנה בה נרצחו תוך חודשיים הכומר מרטין לותר קינג והסנטור רוברט קנדי)  לא מצליחים לעצור את דהרת שוק המניות. במקביל, השוק מריע ומזנק בעקבות כל חדשה על חיסון ניסיוני לקורונה ועל דו"ח תעסוקה לחודש מאי שהצביע על תוספת של 2.5 מיליון מועסקים מול צפי לאובדן של 7.5 מיליון משרות (פיספוס של 10 מיליון משרות – הגדול בהיסטוריה) שמעלה יותר תהיות מתובנות.

מעבר להתאוששות האיטית של הכלכלה, בוחר בינתיים השוק להתעלם מכמה נושאים נוספים כבדי משקל אשר צפויים להעסיק אותנו בתקופה הקרובה כגון הבחירות בארה"ב שצפויות להתקיים בנובמבר , כשהנשיא תומך השווקים הולך ונחלש בסקרים כמו גם מהאפשרות ל"גל שני" של תחלואה בחורף אשר יעכב עוד את התאוששות הכלכלה.

והיו גם חדשות טובות (יחסית): המתח בין סין וארה"ב שאיים להתחדש נרגע בינתיים והבנק המרכזי באירופה הגדיל ב – 600 מיליארד אירו (הכפלה בקירוב) את תכנית רכישת האג"ח שלו שהושקה אך לפני שלושה חודשים – עובדה שהזניקה מעלה את סקטור הבנקאות האירופאי החבוט בשבוע האחרון.

ההנפקה המוצלחת באמצע כל המהומה, של חברת וורנר מיוזיק  (WARNER MUSIC)השבוע בנאסד"ק לפי שווי של 13 מיליארד דולר הראתה שאין כמו מוזיקה טובה לנשמה בימים טרופים אלה. פתרון נוסף להירגע הוא כמובן להצטרף לדאג הארלי ובוב באנקן, צמד האסטרונאוטים של נאס"א שבטיסה המאוישת הראשונה מאז 2011 בחרו לעזוב את הכול ולטוס לחלל. בהתחשב במה שקורה בארה"ב זאת נראית בחירה הגיונית בסה"כ. משימת החללית היא להתחבר לתחנת החלל הבינלאומית לביצוע ניסויים. מי יודע אולי הם גם יצליחו למצוא שם במקרה את המכפיל של מדד הנאסד"ק .

 

הערות משפטיות:
מידע זה כולל תחזיות והערכות המהוות מידע צופה פני עתיד, כהגדרת מונח זה בחוק ניירות ערך, תשכ”ח-1968, אשר נשענות על נתונים הנמצאים בידי  החברה למועד זה. התממשותן של תחזיות והערכות אלה אינה בשליטת החברה. ומטבע הדברים הן עשויות שלא להתממש או להתממש באופן חלקי או שונה מכפי שמתואר. מידע זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת ואין בו תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או תחליף לשיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח, ואין בו כדי להחליף  את הוראות הדין ו/או תקנון המוצר הרלוונטי. אין באמור התחייבות החברה להשגת תשואות ואין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להעיד על תשואות שתושגנה בעתיד. להלמן-אלדובי עשוי להיות עניין אישי בנושא הסקירה. המידע המוצג הוא חומר מסייע בלבד, הנשען על אומדנים והערכות החברה שמטבע הדברים, אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מעודכנים וכן עלולות להתגלות סטיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. אין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בניירות ערך ו/או בנכסים הפיננסיים או הפנסיוניים המוזכרים בו.

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות