השקל שלך ניוזלטר מאי

שוקי המניות, הסחורות והאג"ח הקונצרני המשיכו בחודש האחרון במגמת העליות שלהם. מדד ת"א 125 עלה בחודש אפריל ב-3.0% ומדד ה-S&P500 ב-5.2%. לעליות אבות רבים כשבלטו נתונים חזקים הכלכלה, בניהם צמיחת הכלכלה האמריקאית ברבעון הראשון ב-6.4%, עדכון כלפי מעלה לתחזיות הצמיחה, כשקרן המטבע עדכנה את תחזית הצמיחה העולמית ב-2021 מ-5.5% ל-6.0%, דו"חות החברות הפתיעו לטובה, כשבלטה בין היתר מניית פייסבוק שזינקה יום לאחר הפרסום ב-7%, המשך עליות בלחצי אינפלציה והתמדה של בנקים מרכזיים בהכוונה שהריביות יישארו נמוכות למשך זמן ממושך.

מאת: אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי

כל הטוב הזה מגיע עם שלוש שאלות עיקריות שממשיכות להעסיק את המשקיעים:

  1. האם הפריחה הכלכלית תתמיד גם כשהסיוע הממשלתי יסתיים

הצמיחה החזקה משתקפת באינדיקטורים רבים, בניהם נתוני המכירות הקמעונאיות והכנסות משקי הבית. בארה"ב למשל הכנסות משקי הבית זינקו בשנה האחרונה בשיעור של 21%. אך צריך לזכור שהמדידה של הצמיחה כוללת תכנית סיוע ממשלתית בהיקף של כמעט 2 טריליון דולר ומדידת הגידול בהכנסות נעשתה בהשוואה לשיא המשבר ושליש ממנה מיוחס לתקבולים הממשלתיים. גם בארץ נצטרך לראות כיצד הביקוש יראה לכשההוצאה הציבורית הגבוהה תלך ותתמתן וכשהחל"תים יתפוגגו.

  1. התפרצות וזמניות האינפלציה

מחירי הסחורות ממשיכים לעלות, תומכים בהמשך עליית הציפיות האינפלציוניות וסודקים בעיני רבים את הטענה שהאינפלציה זמנית, אף שהיא אולי עוד תתברר ככזאת. האינפלציה נחשבת כיום כגורם חיובי לשוק המניות, כשהיא מתארת העלאות מחירי מוצרים ומצד שני מצליחה לעבור עד כה ללא צפי להעלאות ריבית משמעותית. העלייה באינפלציה נתמכת באופן כמעט בלעדי ע"י עליית מחירי הסחורות וע"י התייקרות ההובלה הימית, כשבין הסחורות בולטות במיוחד הסחורות החקלאיות והנחושת. בסחורות האנרגיה ובענפי השירותים אנו לא רואים לחצי מחירים משמעותיים, מחיר הנפט למשל נמצא סביב רמות של 60 דולר, שהן רמות די דומות לאלה ששררו טרום המשבר. מלבד מחירי הסחורות בלחצי מחירים תומכים גם מחסור עולמי בשבבי מחשבים והתייקרות חדה במחירי ההובלה, כשבהם זמניות השיבושים בולטת יותר, בין היתר בשל העדר טיסות והסטת ביקוש משירותים לסחורות (על רקע מגבלות הקורונה).

בשורה התחתונה האינפלציה בישראל, שעומדת נכון למדד מרץ על שינוי שנתי של 0.2%, צפויה לעלות בחודש אפריל לשינוי של 0.9%, במאי לקפוץ ל-1.6% ולסיים את 2021 סביב 2%. אך בשנת 2022, גם בהנחה שמחירי הסחורות לא ירדו אלא רק יפסיקו לעלות, כבר סביר שנראה אותה  מתקררת כשעד מאי 2022 היא צפויה לרדת בחזרה אל מתחת ל-1%. בארה"ב האינפלציה גבוהה יותר ועשויה להגיע בחודש מאי לשינוי שנתי של  3.5%, אך גם שם היא צפויה להתקרר: אינפלציית הליבה בארה"ב צפויה לרדת כבר בסוף השנה בחזרה מתחת ל-2%. בהקשר הזה מעניין לראות שגם שוק ההון רואה באינפלציה זמניות מסוימת כשבארה"ב ציפיות האינפלציה ל-10 שנים נמוכות כבר כמה חודשים מאלה ל-5 שנים ובישראל תופעה כזאת החלה לאחרונה, בסוף אפריל.

שוק הנדל"ן דווקא מרסן את האינפלציה

אחד הדברים הבולטים שהציבור עשה עם הכסף שנצטבר אצלו בתקופת הקורונה הוא השקעה בנדל"ן. בארה"ב התחלות הבניה זינקו בחודשים האחרונים לרמות הגבוהות ביותר מאז 2006, ונשיא שלוחת הפד בדאלאס, רוברט קפלן, אמר בסוף חודש אפריל כי אנו צופים בעודפים בשוק הדיור. בישראל מספר הדירות בתהליכי בניה טיפס ב-2020 לשיא היסטורי של 127 אלף דירות, שגבוה פי שניים מהרמה בשנים שלפני זינוק המחירים ב-2008. ההיצע הגדל לא מספיק כדי לקזז את הזינוק בביקוש לנכסי השקעה, מה שבא לידי ביטוי בהמשך עליית מחירים חדות במחירי בתים, אך כשזה מגיע לשכירות אנו בהחלט רואים התמתנות: אם בשנים של טרום המשבר סעיף הדיור במדד המחירים לצרכן היה עולה בקצב של מעל 2%, בחודש מרץ הוא התמתן לשינוי שנתי של 0.4%. נזכיר כי סעיף הדיור במדד המחירים לצרכן משקף רק את קצב עליית מחירי השכירות ולא את מחירי הדירות. אם ניקח בחשבון את משקלו במדד, המהווה כרבע ממנו, נראה כי גם אם יאיץ מעט הוא עדיין עשוי להיות גורם מרסן לאינפלציית הסחורות.

  1. היכולת של הריבית להישאר אפסית למשך שנים והשפעות על השקל-דולר

רוב הבנקים המרכזיים במערב, מהפד ועד בנק ישראל, ממשיכים לדבוק בנחישות בעמדה שעל הריבית להישאר נמוכה למשך זמן ממושך, אך שוק ההון משוכנע שהם יישברו קודם. כדי לשכנע שאין לו כוונה לאפשר לריבית לעלות הפד הבהיר גם החודש שהוא יהיה ממוכן "לחיות", עם אינפלציה גבוהה, גם בשל הערכה שחלקים ממנה הם זמניים, והבטיח שלפני העלאות הריבית יהיה שלב מקדים של קיפול תכנית רכישות האג"ח, שלב רחוק  שהוא לא מוכן אפילו להגיד מתי הוא חושב על להתחיל לדון בו, אף שהשוק מעריך כי זה יקרה בתחילת 2022. לעומתו אגב בנק ישראל כן מוכן להגיד מתי הוא עשוי להתחיל לבחון את המשך תכנית הרכישות – בסביבות הקיץ. התקפלות מהירה יותר של בנק ישראל עשויה לחזק את הגורמים שתומכים בהתחזקות השקל, בניהם העודף בחשבון השוטף של ישראל, הגרעון בחשבון השוטף של ארה"ב, והריבית הריאלית הגבוהה יותר בישראל.

 

דיסקליימר:

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות