השקל שלך ניוזלטר מאי 2022

העליות החדות בשוקי המניות במחצית השנייה של חודש מרץ לא החזיקו מעמד ומאז חודש אפריל נוטים לירידות. בעוד חלק מהכלכלנים מעריכים שהירידות רק בראשיתן יש גם אלה שמסבירים למה סביר יותר שהן קרובות לסופן. ברקע לירידות נרשמה התדרדרות בנתונים הכלכליים, בעיקר בארה"ב, והמשך נחישות בולטת של הבנקים המרכזיים להדק את תנאי האשראי. השוק הישראלי המשיך להפגין יציבות יחסית, בדומה לחוזקה שהשתקפה גם בכלכלה הישראלית. בנק ישראל חזר גם הוא להעלאות ריבית ואף הפתיע עם העלאה חדה מהצפוי ל-0.35%.

 

שוקי המניות בעולם נחלשו מתחילת אפריל אך במיוחד בלט לרעה דווקא השוק האמריקאי. זה קצת מוזר, היה אפשר לצפות שאירופה תיפגע יותר, היא סובלת הרי יותר מכולם מהמלחמה באוקראינה, שגורמת לה לשיבושים קשים באספקת האנרגיה ולפגיעה במערכת הבנקאות שלה. היה גם אפשר לצפות ששוק המניות הסיני יהיה גמור, לאור הסגרים הבלתי נגמרים שם בשל ניסיון הממשל הסיני לדבוק במדיניות "אפס קורונה". אבל לא, דווקא השוק האמריקאי נשרך בחודש החולף מאחור.

באופן פרדוקסלי אולי דווקא היעדר אותם איומים ישירים על כלכלת ארה"ב הם אלה שאפשרו לבנק המרכזי שם להתמקד במלחמה באינפלציה ולהעלות מהר יותר מכולם את הריבית, העלאות שבתורן פוגעות בשווקים יותר מכל הצרות האחרות. מלחמת עולם שלישית? נתמודד, רק לא העלאות ריבית. הערכות הן שכל עוד שום דבר לא מת הבנק הפדרלי בדרך להחזרת הריבית מהר ככל הניתן לרמה ניטרלית, כלומר רמה שלא מוסיפה גם היא ללחצים האינפלציוניים וריבית כזאת להערכת חברי הבנק המרכזי היא סביב 2.5%. כלומר, אם הבנק בארה"ב היה מלא ביטחון הוא ככל הנראה היה כבר מעלה את הריבית בבת אחת ל-2.5%, אך כיום רמה כזאת צפויה לשרור רק בסוף השנה. אחרי ההגעה לאותה ריבית "ניטרלית" הציפיות הן שהפד ימשיך עם העלאות, גם אם באופן זמני, רק כדי לחנוק את ספירלת האינפלציה. הריבית ל-3 שנים בארה"ב כבר הגיעה בימים האחרונים ל-3%. הנחישות של הפד להתקדם עם העלאות ריבית בלטה במיוחד כשזאת נמשכה למרות הפתעה שלילית בנתוני המאקרו האחרונים, בניהם נתון הצמיחה החלש בארה"ב לרבעון הראשון, שירד ב-1.4%, וככל הנראה יעודכן עוד כלפי מטה בהמשך בשל נתונים חלשים שהתקבלו מאז פרסומו לגבי חודש מרץ.

עוד אינדיקציה לאיבוד מומנטום בכלכלה קיבלנו מסקר מנהלי הרכש בחברות התעשייה הגדולות בארה"ב, שאומנם עדיין מלמד על התרחבות אך פחותה מזאת שהוערך לפני הפרסום. טענות התעשיינים שנסקרו היו שעיקר חסמי הצמיחה שלהם הם דווקא לא התייקרות האשראי אלא החשש מפגיעה ביכולת לקבל אספקה אמינה מהשותפים העסקיים שלהם במזרח ומהקושי הגובר בגיוס עובדים. הקושי באיוש עובדים התבטא גם שעליה במספר העובדים המתפטרים וגם בנתון עלות העסקה, שקפצה ברבעון הראשון בעוד 1.4% הגבוהה מאז שנות ה-80. בישראל לא סביר שנופתע גם אנחנו מהתכווצות הכלכלה ברבעון הראשון. המדד המשולב של בנק ישראל לפעילות במשק, שמספק אינדיקציה מוקדמת יותר לצמיחה, תיאר המשך התרחבות בשלושת החודשים הראשונים ולטענת בנק ישראל מדובר בקצב שאפיין את טרום הקורונה. בנק ישראל נראה מעודד גם מדיווחי החברות על רצון לגייס עובדים. הלחץ בשוק העבודה בישראל התבטא במיוחד בנפילת שיעור האבטלה לראשונה מאז ומעולם מתחת ל-3%, ל-2.9%. עם זאת נראה שבנק ישראל לא לגמרי שאנן כשהוא מציין רגישות גבוהה לאיומי העלאות הריבית על חברות הטכנולוגיה שהפגינו חולשה בולטת, ענף שהמשק הישראלי חשוף אליו בהיקף נרחב. להמחשה במשבר הדוט.קום בתחילת שנות ה-2000 המשק הישראלי רשם את אחת הפגיעות הגדולות בתולדותיו (גם כמובן בגלל האינתיפאדה השנייה). שוק המניות העולמי הגיב כאמור בירידות בולטות להתפתחויות השליליות, אך יש לא מעט פרשנים שטוענים שאלה עדיין מתונות ביחס להיקף הזעזועים בכלכלה. אך אם בוחנים את היקף הירידות במונחים ריאליים (כלומר פחות שיעור האינפלציה) איבוד הערך כבר מקבל צבע אדום מאד, במיוחד בשוק האמריקאי שחווה אינפלציה שנתית גבוהה מאד של 8.5%.

כלכלני בנק ההשקעות גולדמן זאקס מעריכים שדווקא הפחד הנפוץ כיום הוא אינדיקציה חיובית לגבי פוטנציאל המשך הירידות. סקר סנטימנט המשקיעים שלהם ירד לאחרונה לרמה נמוכה מאד היסטורית, ובכל 14 הפעמים שירד לרמה כזאת מאז 2009 השוק דווקא רשם ב-12 החודשים לאחר מכן תשואה חיובית, ובשיעור תשואה חציוני של 9%. לא רע…

עבור מי שלא השתכנע מהטיעון של גולדמן כדאי אולי להתחיל להסתכל לעבר אגרות החוב, שעד לאחרונה היו נכס לא מעניין בשל התשואות האפסיות שהציעו. אך עליית התשואה בארה"ב לסביבה של 3% (דולרי) ובישראל לסביבה של 2.5% אפשר כבר להתעניין בו, לפחות עבור שכבת עוגן בתוך סל הנכסים.

 

 

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וני"ע בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס  ניהול השקעות וני"ע בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות