השקל שלך ניוזלטר מרץ 2022

ירידות השערים בשוקי המניות בעולם נמשכו בחודש פברואר ואל תוך חודש מרץ, על רקע המלחמה באוקראינה ונידוי של רוסיה מהעולם. מדד ה-S&P500 ומדד המניות האירופאי היורו-סטוקס ירדו מתחילת השנה במעל 8%, כשבלטו לרעה מניות הבנקים באירופה, שסבלו מהסנקציות על רוסיה. אך דרמה גדולה הרבה יותר נרשמה בשוק המניות הרוסי שהתפרק ביותר מ-34% במטבע מקומי, שנחלש גם הוא, עד שנחסם למסחר.

באופן מפתיע מדד ת"א 125 המשיך להפגין יציבות גם בתקופה הזאת ומתחילת השנה נותר כמעט ללא שינוי. ובכל זאת, חולשה מקומית השתקפה בחולשת השקל, שירד מתחילת השנה ועד תחילת מרץ מול סל המטבעות, ובפרט מול הדולר ביותר מ-5%. תשואות האג"ח בישראל המשיכו לקפוץ, כשאלה ל- 10 שנים עלו מרמה של 1.2% בתחילת השנה ל-1.8% בתחילת מרץ.

לאחר תקופה ממושכת של המתנה פרצו בסוף חודש פברואר הכוחות הרוסים לאוקראינה ומאז המצב רק הלך והתדרדר. המשקיעים לא האמינו להיקף הסנקציות שהלכו והוטלו על רוסיה, דה פאקטו העולם נידה אותה, הבנקים שלה נחסמו ממערכת התשלומים העולמית SWIFT ותאגידים בינלאומיים רבים הפסיקו לעבוד איתה. אפילו סין, שניסתה לצאת לעזרתה אוימה, כשארה"ב הודיעה שתחל בחינה מחודשת של המכסים עליה.

בנקים סינים הפנו עורף לעמדת הממשלה שלהם וניתקו קשרים עם רוסיה מחשש להיחסם בעצמם ממערכת הבנקאות העולמית. רזרבות המט"ח שרוסיה החזיקה ליום סגריר בהיקף של 630 מיליארד דולר התגלו כחסרות תועלת, כשרוסיה לא הצליחה אפילו למשוך אותם מבנקים בעולם, בטח שלא לשלם איתם. אספקת הנפט והגז מרוסיה לאירופה אומנם נמשכה כסדרה, אבל המשקיעים לא לקחו בחשבון שדווקא צד הביקוש יחרים את הנפט הרוסי, חלקם כנראה בשל אותו קושי להעביר תשלומים עבורו. הלחץ הציבורי העולמי הלך וגבר, זה כנראה דחק בממשל ביידן לשקול לאסור יבוא נפט מרוסיה, החלטה שעשויה להוביל להשתוללות נוספת של האינפלציה, שמאיימת על הצמיחה העולמית כולה.

באופן טבעי כלכלת רוסיה צפויה להתכווץ השנה, וב-9%, לעומת תחזיות טרום המלחמה לצמיחה של 2%, אך גם כלכלת גוש האירו צפויה להיפגע בעקיפין בכ-חצי אחוז בהשוואה לתחזיות טרום המלחמה, בעיקר בגלל המחסור בסחורות והסנקציות על רוסיה, שמשבשות במיוחד את מערכת הבנקאות האירופאית.

מרווח הריביות FRA-OIS (המתאר את הפער בין ריבית הפד ללילה לבין הסכם הריביות בין הבנקים) ומשמש בין היתר להערכת הסיכון להלוואות בנקאיות, קפץ בתחילת מרץ לרמה הגבוהה ביותר מאז מאי 2020, ועשוי להתגלות כניצניה של מצוקת אשראי דולרי. למרות הלחץ האמור בבנקים ולמרות החולשה בשוקי ההון הבנקאים המרכזיים, ובראשם הפד, מתעקשים להתחיל בקרוב עם העלאות ריבית מהירות. נשיא שלוחת הפד בשיקגו, צ'ארלס אוונס, אף טען שהבנק צריך להעלות את הריבית עד ל"נייטרלית" (רמה סביב 2%), כלומר שבע העלאות עוד השנה. אך אוונס היה מספיק כן כדי להסביר שבראייתו לאחר הגעת הריבית ל"ניטרלית" לפד תהיה היכולת להגיב במקרה הצורך גם בהפחתתה. שוק ההון נותן סיכוי לא קטן שזה אכן מה שיקרה, כשהחוזים בשוק היורו-דולר מתמחרים העלאות ריבית מהירות עד ל-2024 ומשם סיכוי לא קטן להפחתה.

שוק האג"ח אומנם לא מתמחר גם הוא הפחתה ב-2024, אך כן הקפאת מהלך העלאות הריבית. עד כדי כך קפוא עד ששיפוע עקום הריביות, זה המתאר את ההפרש בין הריבית הארוכה לקצרה המשיך להשתטח בחדות אל תוך חודש מרץ.

ההיסטוריה מלמדת כי אם ההתמוטטות הזאת בשיפוע תמשך עד כדי היפוך עקום הריבית (שהריבית הקצרה תהיה גבוהה מהארוכה) הדבר יאותת בסבירות גבוהה על מיתון בטווח זמן של שנה-שנתיים. כלומר, הבנק הפדרלי רואה מולו אינדיקציות למחזור כלכלי קלאסי, שכולל שוק עבודה מהודק מאד, עם שיעור אבטלה שירד בארה"ב ל-3.8% ובישראל ל-3.9%, עם דו"חות חברות שמלמדים על התרחבות מהירה, כש-76% מהחברות ב-S&P500 דיווחו על תוצאות טובות מהציפיות, וסקרי מנהלי רכש בחברות תעשיות שעומד על 57 נקודות, רמה המתארת התרחבות מהירה, ואינפלציה ובטווח הארוך יותר הוא רואה שהזינוק במחירי הסחורות יקרר את הכלכלה ואת הידוק שוק העבודה מקשה על חברות למצוא עובדים ועדיין אין לו באמת יכולת להשפיע עליו משמעותית, הוא נכנע לו.

אצלנו, גם בנק ישראל מתחיל להילחץ לכיוון של העלאות ריבית, מהן ניסה שוב ושוב להתחמק, בין היתר מחשש לפגיעה בענף הנדל"ן או ביצוא. השוק בישראל הולך ומגלם 3 ואף 4 העלאות ריבית השנה ולראשונה מזה שנים הריבית הארוכה בישראל ל-10 שנים עלתה מעל לזאת שבארה"ב. העלאת ריבית תהיה כנראה קשה יותר לישראל, כשאצלנו הריבית הטבעית ככל הנראה נמוכה יותר מזאת שבארה"ב. אך גם אצלנו האינפלציה מפתיעה למעלה, כשסיכמה את חודש ינואר בשינוי שנתי של 3.1%, גבוה מגבול היעד העליון ומאיימת בעצמה על הכלכלה ואף על יציבות הממשלה.

 

 

 

 

זאת כנראה גם הסיבה לכך שמשרד האוצר מיהר להשיק בחודש פברואר תכנית כלכלית להוזלת יוקר המחיה והעלאת ההכנסה הפנויה של משקי הבית. התכנית כוללת בין היתר סבסוד העלייה הנדרשת בתעריף החשמל, הגדלת הסבסוד לצהרונים, הפחתת מכסים על חלק ממוצרי המזון וחלפים לרכב ועוד. למרות הניסיונות של הממשלה לקרר את המחירים ולמרות הניסיונות של בנק ישראל להכין את השוק למדיניות מוניטרית מהדקת יותר אנו עדיין רואים את האינפלציה נשארת ברמות גבוהות בשנה הקרובה, של סביב 3%, בעיקר לאור המשך עליית מחירי הסחורות שתשתרשר בשרשרת התשומות גם לענפי השירותים.

 

לא הרבה מבחינים בכך ששוקי המניות דווקא נהנים מהאינפלציה כשהם מתארים הרי מחירים של נכסים ראליים, וזו כנראה אחת הסיבות לכך שבאופן יחסי הם מחזיקים מעמד ביחס לכאוס העולמי. אך מצד שני אינם אוהבים עליות ריבית ועליית פרמיית הסיכון. הכוחות הנגדיים הללו יבטיחו לא מבטיחים אם השוק יסיים את 2022 בעליות או בירידות, ובמיוחד שמיום ליום המציאות הכלכלית משתנה בעצמה.

דיסקליימר

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וני"ע בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס  ניהול השקעות וני"ע בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות