השקל שלך ניוזלטר ספטמבר 2020

סגר בישראל, מתיחות לקראת הבחירות בארה"ב, אינפלציה שלא מגיבה לבנקים המרכזיים ושוק מטבעות שמתהפך – אלו הן רק חלק מהתופעות הבולטות כיום בשוק

מאת: אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי בקבוצת הפניקס-אקסלנס

הכלכלה הישראלית לא צפויה להיפגע בסגר השני באותו היקף בו נפגעה בסגר הראשון – קפיצת מדרגה נוספת בתחלואה מקורונה בישראל בתחילת חודש ספטמבר הובילה את הממשלה להכריז על סגר שני בתקופת החגים, מה שיביא לפגיעה בכלכלה הישראלית, להערכת האוצר בהיקף של כ-10 מיליארד שקל. מדובר בפגיעה קטנה משמעותית מזאת של הסגר הראשון, בעונת החגים הקודמת. גם להערכתנו הפגיעה במשק תהיה מתונה יותר, בעיקר בשל כך שכלכלת יתר העולם נותרה פתוחה ומתרחבת, וגם לאור ההתאמות שעברו עסקים רבים בישראל להמשך פעילות בזמן הסגר. גם מבחינת תפקוד הגורמים הממשלתיים אנו רואים שיפור משמעותי ביחס לסגר הראשון, כשתוכניות הסיוע אושרו בצורה מהירה יותר והוכנו תכניות סיוע במגירה למקרה של הארכה בסגר. בנוסף, בנק ישראל כבר פועל לייצוב השווקים, ובעיקר שוקי החוב ותמסורת האשראי דרך השוק הבנקאי והחוץ בנקאי, מה ששומר על עלויות המימון נמוכות.

 

וול-סטריט נבלמה בחודש ספטמבר, כשהכבידה בעיקר חוסר ההסכמה בסנאט על אישור חבילת תמריצים חדשה – השווקים הצליחו לצלוח את משבר הקורונה טוב ואפילו טוב מאד, ביחס לנזק הכלכלי הגדול שהתברר לגבי הרבעון השני וביחס לאי הוודאות להמשך. אולם, חלק גדול מהחוזק יוחס לתמריצים הממשלתיים והמוניטריים וככל שהבחירות בארה"ב מתקרבות (ב-3 בנוב'), כך שני הצדדים מתבצרים יותר סביב עמדתם האידיאולוגית, מה שהשתקף באופן בולט בפער הגדול בין חבילות הסיוע שהציעו ובעיכוב שלהן שהכביד על השווקים. כך, שנראה שהשוק כבר לא אופטימי לגבי קבלת חבילת סיוע לפני הבחירות, מצד שני אין שאלה שחבילת סיוע נוספת תאושר לבסוף.

שני עניינים נוספים שהטרידו את השווקים היו ההתפרצות המחודשת של נגיף הקורונה בכמה מוקדים בעולם, וסימני שאלה לגבי תמחור מניות הטכנולוגיה. ההתפשטות המחודשת של הקורונה בחלקים רבים בעולם העלתה את החשש לפגיעה מחודשת בכלכלה והכבידה גם היא על השווקים. מצד שני, נראה שהפעם רוב המדינות מתכוונות לבצע סגרים אזוריים, ממוקדים ועם צמצום הפגיעה בכלכלה. מה שעוד עוזר למתן את החדשות הן התאמות שעברו עסקים רבים, לעבודה מהבית, כך שהפגיעה בהם תצטמצם עוד. ברקע המשקיעים שואבים עידוד מחדשות בלתי פוסקות על התקדמות בפיתוח תרופות, חיסונים וערכות לבדיקה מהירה לנגיף הקורונה.

למרות כל "הדפסות הכסף" ציפיות האינפלציה בעולם חזרו לרדת בספטמבר

הבנקים המרכזיים בעולם אובדי עצות, לאחר שבחודש אוגוסט הבנק הפדרלי בארה"ב הודיע שימנע מהעלאות ריבית גם שנים קדימה, כדי לתת לאינפלציה להתחמם, גם מעל ליעד, ולהתבסס בסביבה ממוצעת של רמת היעד, ציפיות האינפלציה הגלומות בשוק דווקא ירדו בספטמבר. נראה שהמשקיעים לא רואים כיצד האינפלציה הולכת להתחמם בזמן שלפער התוצר המשמעותי שנפתח במהלך המשבר ייקח שנים רבות להיסגר, בזמן שמלאי הנפט הגדול מונע ממחירו לעלות ובזמן שהתכניות שנועדו לתמוך בביקוש מעוכבות. מדדי המחירים לצרכן שפורסמו לגבי חודש אוגוסט המשיכו לתאר סביבת אינפלציה נמוכה ובלטו בעיקר אלה של ישראל וגרמניה שהיו נמוכים משמעותית מהתחזיות. בישראל ציפיות האינפלציה לשנה ירדו שוב מתחת לאפס והציפיות לכל הטווחים נמוכות ממרכז יעד האינפלציה. בישראל בלטה בספטמבר האטה בקצב העלייה של סעיף הדיור, המהווה עוגן עיקרי במדד המקומי. נראה שכל עוד הכלכלה תישאר תחת מגבלות יהיה קשה לסעיף הדיור להתאושש. נזכיר כי רבים חושבים בטעות שהגדלת כמות הכסף שמבצעים בנקים מרכזיים, בעיקר באמצעות רכישת אג"ח ממשלתיות, הן אינפלציוניות, אך בפועל אלה גורמות רק לשינוי תמהיל החיסכון של הציבור.

 

השקל נטה להיחלשות לאורך רוב חודש ספטמבר, אך בעולם בלטה בעיקר ההתחזקות המחודשת של הדולר מול היורו

באופן טבעי, לשם שינוי, השקל נטה במהלך חודש ספטמבר להיחלשות, כמו שאפשר לצפות ממטבע של מדינה שנכנסת לסגר. גורם נוסף וקלאסי יותר שהכביד עליו היה תופעת ה"בריחה מסיכון". תופעה שמשכה תשומת לב עולמית הייתה ההתחזקות של הדולר מול האירו, לראשונה מזה כמעט חצי שנה. ההיחלשות של האירו הרגיעה מעט את קובעי המדיניות בגוש שהחלו לדאוג שהימשכות שלה תעכב את ההתאוששות הכלכלית, בזמן שכלי המדיניות שלהם קרובים למיצוי. תכניות הסיוע הפיסקליות שלהם נתקלות במכשולים ותכנית הסיוע המוניטרית מאבדת מהאפקטיביות שלה, אף שהריבית בגוש שלילית.

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

 

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות