השקל שלך ניוזלטר ספטמבר

סקירה כלכלית לחודש ספטמבר 2021

מאת: אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי

שוק המניות בתל אביב חזר לעליות בחודש אוגוסט לאחר חודשיים של קיפאון. לדוגמה, מדד ת"א 125 עלה ב-3.1%, דומה יחסית לשיעור העלייה שלהן באירופה, ארה"ב והשווקים המתעוררים, של 2.6% (מדד יורו-סטוקס 50), 2.9% (S&P500) ו-2.4% ((MSCI EM.

מגמת העליות החדה בשוקי המניות בשנה האחרונה נראתה לרבים מנותקת מהנתונים הכלכליים, אך ככל שהזמן עבר כך הנתונים הכלכליים הוכיחו ששוקי המניות צדקו. רק בחודש האחרון פורסם שהצמיחה בישראל ברבעון השני הגיעה לקצב שנתי מטורף של 15.4%, גבוה משמעותית מהתחזיות, וששיעור האבטלה השלים נפילה חדה עד ל-5.1%, כשרוב המובטלים העודפים שנותרו מרוכזים בענפים בודדים כמו תיירות ותעופה, ואינם בהכרח אבטלה עמוקה. אלא שבחודשיים האחרונים משהו בהתאוששות הזאת החל להיסדק. סקרי העסקים והצרכנים החלו להתדרדר, במיוחד אלה בארה"ב, שם הצרכנים דיווחו בין היתר כוונה להקטין בחדות רכישת מכוניות, בתים ומוצרי בניי קיימא. ההתדרדרות לא נשארה רק בסקרים והתחילה להתבטא גם ב"נתוני האמת", בלטו למשל בחולשה מפתיעה נתוני המכירות הקמעונאיות ונתוני מכירות הבתים בתהליך לחודש יולי. מדד הפתעות המאקרו של סיטי ירד לראשונה מאז שיא משבר הקורונה לטריטוריה שלילית, רמה המתארת כי רוב הפרסומים האחרונים הפתיעו לרעה. הסדקים הללו עשויים להסביר את הבלימה של שוקי המניות בחודשים יוני-יולי, כשמדד ת"א 125 למשל נותר אז במקום. האשמה המיידית הייתה נראה מוטציית הדלתא שהחלה להתפשט במהירות ולהוביל להחמרה בהגבלות, בארץ ובעולם.

שינוי תוך כדי החמרה

אך בחודש אוגוסט משהו השתנה, אל תוך ההחמרה בקורונה השווקים החלו פתאום להתאושש. היכולת של השווקים לחזור לעליות אל תוך ההתדרדרות זוכה שוב לסקפטיות, אך אולי דווקא העליות כעת הן ההתנהגות המתבקשת, לאור לקחי משבר 2020. אז ב-2020 למדנו שהגבלות הקורונה הן זמניות ועבור חלק מהענפים הן אפילו חיוביות, כמו למשל לחברות הטכנולוגיה וקמעונאיות המזון, שבאמת הובילו בתקופה האחרונה את העליות בשוקי המניות. העליות במדדי המניות המובילים הסתירו שבחלק מהענפים אפילו נרשמו ירידות, כמו בסקטור האנרגיה, כשגם מחיר הנפט ירד בחזרה מתחת לרמת ה-70 דולר לחבית.

למרות שההסבר הנפוץ להתנהגות השוק היא כאמור מוטציית הקורונה, ישנם הסברים נוספים, אחד מהם טוען שגירסת הדלתא מסתירה היחלשות מבנית יותר בכלכלה. לפי גישה זאת ביציאה ממשבר הקורונה הכלכלה התחממה אל מעבר לשיווי משקל "אובר-שוטינג", בין היתר בשל מענקים ממשלתיים, ניצול חיסכון עודף והסטת צריכה משירותים למוצרים בני-קיימא, וכעת היא נחלשת בחזרה אל קו המגמה – סוג של "חזרה לממוצע". הסבר אחר לחוזקה של שוק המניות קשור לתפקיד הבנקים המרכזיים במשבר הקורונה. לפי הגישה הזאת שוקי המניות יכולים להמשיך לעלות, גם במקרה של חולשה כלכלית בשל מוטציה או בשל התקררות מבנית של הכלכלה, מכיוון שאלה יגדילו את הסבירות שהבנקים המרכזיים יאריכו את תכניות הסיוע שלהם – כלומר ימשיכו לתמוך באשראי זול ובשיעורי היוון נמוכים. תמיכה בגישה זאת קיבלנו בימים האחרונים מיו"ר הבנק המרכזי בארה"ב, ג'רום פאואל, אשר נאם בסימפוזיון ג'קסון הול למדיניות מוניטרית. פאואל, למרות השיפור החד בכלכלה, בחר להמשיך לבחור לתאר את תנאים שתומכים במדיניות פיננסית מקלה, בניהם סיכוני ווריאנט הדלתא ושוק עבודה, שבעיניו אינו מספיק מהודק. הוא למשל ממשיך להתייחס בדאגה לגבי אנשים שבזמן הקורונה עזבו את כח העבודה, כלומר הפסיקו לחפש עבודה. אלה יכולים כמובן להיות "מיואשים" שפאואל לא רוצה "להשאיר מאחור", אך גם יכולים להיות כאלה שבחרו לצאת לפנסיה מוקדמת. אם אכן מדובר בקבוצה השנייה, אז יתכן שפאואל מחכה עם העלאות ריבית לאירוע שלעולם לא יתרחש, שאנשים יחזרו מהפנסיה לכוח העבודה – או יקרה "בגלגול הבא". הבחנה נוספת של פאואל שעשויה לאפשר לו להמתין זמן ארוך מאד לפני שבכלל ישקול העלאת ריבית היא צורת ההתייחסות שלו לאינפלציה המזנקת. פאואל ממשיך להתייחס אליה כאל זמנית, ואף לא מוכן לנקוב רמה או משך זמן של אינפלציה שיגרום לו לשנות את דעתו בקשר לזמניותה.  פאואל אף ציין שגם אם הבנק הפדרלי יחליט לבסוף להתחיל לצמצם לקראת סוף השנה את תוכנית רכישות האג"ח שלו, אותה השיק כזכור לפני שנה לאחר שמיצה את כלי הפחתת הריבית, לא תהיה בכך כוונה לאותת לגבי מועד או קצב העלאות הריבית העתידיות.

הבחירה של קובעי המדיניות להמשיך להעדיף לנקוט במדיניות שמרנית איננה סוד, פאואל אף הסביר את הרציונל שלה. לטענתו לאור מיצוי כלי הריבית על הבנק להיות שמרן יותר בפרשנות שלו. כיוון שאם יטעה בניתוח מחיר הטעות במקרה של הותרת הריבית נמוכה מדי יהיה הרבה יותר קטן ממחיר הטעות של העלאה.

עם זאת, נזכיר שבסקר חברי הפד האחרון עלה כי רוב החברים רואים העלאת ריבית מתבצעת בשנת 2023. להערכתנו עוד חזון למועד ועד 2023 אלוהים גדול. הרבה אירועים עוד עשויים להתרחש עד אז ולהביא לבסוף לדחיית העלאות עוד ועוד.

דיסקליימר

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וני"ע בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס  ניהול השקעות וני"ע בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

 

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות