השקל שלך ניוזלטר פברואר 2021

שנת 2021 נפתחה במגמות מעורבות: מצד אחד מבצע החיסונים הנרחב לצד העלייה בתחלואה של הגל השלישי, ציפיות אינפלציה במגמת עלייה, סוחרי גרילה שמטרללים את שוק ההון בארה"ב ועוד דברים – הנה סיכום ינואר 2021 בשוק הפיננסי

מאת: אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי

קורונה – התחסנות האוכלוסייה מתקדמת במהירות אך אין תחושה של סוף קרוב

כ-20% מאוכלוסיית ישראל הספיקה להתחסן חיסון מלא עד תחילת פברואר ונראה שעד סוף החודש נגיע לשיעור התחסנות של כ-40%. בקצב הזה, בתוך מספר חודשים בודדים נגיע לחיסון של 70% מהאוכלוסייה, רמה שבעבר דיברו עליה ככזאת שתספיק ל"חיסון קהילה". אך כבר בנקודת הזמן הנוכחית עולות טענות מומחים לצורך בשיעורי התחסנות גבוהים יותר, לאור שיעורי ההדבקה הגבוהים יותר של מוטציות במקביל לאינדיקציות ל"מצוק מתחסנים" – נפילה פתאומית במספר המוכנים להתחסן. גורם נוסף שמקשה על ראיית הסוף הוא הקצב האיטי מאד בו העולם מתחסן, מה שבעקיפין יקשה גם על כלכלת ישראל להתרחב. למרות ההסתבכות האמורה שוק ההון לא נראה מוטרד יותר מדי, כשהוא ככל הנראה בונה על כך שקובעי המדיניות יגיבו בתמריצים. ואכן, הבנקים המרכזיים באירופה ובארה"ב רמזו במהלך חודש ינואר על כוונה להמשיך בתמיכה אגרסיבית בכלכלה וגם אצלנו, בישראל, הממשלה פרסמה במהלך ינואר תכנית כלכלית, שתכלול בין היתר מענקים למשקי בית בעשירונים הנמוכים והבינוניים.

פוליטיקה ותמריצים – הדמוקרטים בארה"ב לקחו את הסנאט, מה שיהפוך את 2021 למעניינת יותר

הניצחון בג'ורג'יה נתן לדמוקרטים שליטה על הסנאט, זאת בנוסף כידוע לשליטתם בממשל, מה שמכונה "הגל הכחול". התוצאות תמכו בשוקי המניות ופגעו בשוקי האג"ח, מה שהתבטא בצליחת התשואה ל-10 שנים בארה"ב בחודש ינואר מעל המספר העגול של 1%, לאור הערכת המשקיעים שכעת יוכלו להעביר תכניות משמעותיות יותר, בניהן תכנית סיוע רחבה יותר. ועדיין, הרוב דחוק ועומד על חודו של קול ולכן כדי להבטיח תמיכה מספקת יתכן שידרשו לתמיכה של סנטורים רפובליקנים. בהקשר הזה במהלך חודש פברואר יעמוד משא ומתן בין הצדדים כשהבנקים בוול-סטריט כבר הנמיכו ציפיות. באופן פרדוקסלי, עליה מחודשת בדאגה לגבי מגפת הקורונה עשויה להיות מה שיטה את כף המאזניים להסכמות משמעותיות יותר.

אינפלציה – האם העולם בדרך להתפרצות אינפלציונית?

סביבת ציפיות האינפלציה בעולם במגמת עליה, מי יותר מי פחות. בעוד בארה"ב הציפיות ל-10 שנים חצו בחודש ינואר רמה של 2%, בישראל אלה עדיין מתונות יותר ונעות בטווח של 1.3%-1.5%. אחד ההסברים הבולטים להתחממות הציפיות הוא מגבלות לריסון הקורונה על תחומי שירותים רבים (מלונות, טיסות, פנאי…) שגרם להסטה של הצריכה הפרטית משירותים לסחורות (מוצרים פיזיים). במקביל, שיבושי ייצור של אותם מוצרים, ושיבושי הובלה, יצרו לחץ אינפלציוני משולש. שיבושי ההובלה קשורים להשבתה חלקית של ענף התעופה ותנועת סחורות לא סימטרית בין סין לעולם, כשסין אומנם חזרה לשגרת יצוא מלאה אך העולם לא, מה שגרם למכולות לצאת מסין מלאות ולחזור אליה ריקות, תופעה שיצרה גלגול עלויות ההחזרה על המשלוח מסין. התופעות האמורות אינפלציוניות (על סעיפי הסחורות), אך ניתן לראות שברובן עשויות להתברר כקצרות טווח ולהתפוגג ככל שמגבלות הקורונה יוסרו. בנוסף צריך לקחת בחשבון שמשקל המוצרים הפיזיים במדד המחירים לצרכן בישראל איננו גדול כל כך ורוב התצרוכת שלנו היא שירותים (דיור, בריאות, חינוך, ארנונה וכו'). 

שער החליפין – בנק ישראל הסתער על השקל, אבל לא רק עם תכנית לרכישות מיליארדי דולרים אלא גם עם סביבת ריבית שלילית

לאחר שבחודשים הקודמים בנק ישראל הבהיר שוב ושוב שהתחזקות השקל החריגה איננה תופעה שהוא מרגיש נוח איתה, כשלמשל בתחילת ינואר הנגיד, ירון, טען שהשקל עלול לעבור נקודה קריטית שממנה הפגיעה בתעשייה המקומית תהפוך ללא ליניארית. ואכן, במהלך חודש ינואר בנק ישראל זרק "פצצה" לשוק כשפרסם את תכנית רכישות המט"ח שלו לשנת 2021, תכנית שתהיה גדולה משמעותית מאלה שגילם עד אז השוק. אבל לא הרבה שמו לב שבנוסף לפרסום התוכנית בנק ישראל עשה עוד צעד משמעותי וזה לאפשר לתשואות המק"מים שלו לרדת לטריטוריה שלילית, מה שהוביל דה-פקטו לסגמנט של ריבית שלילית בישראל. כלומר, שמרווחי האשראי לטווחים הקצרים נלקחים כעת ביחס לתשואות שליליות. השילוב של שני הצעדים הללו, יחד עם התחזקות הדולר בעולם, הובילו להיחלשות משמעותית של השקל. השאלה של רבים היא האם ההיחלשות של השקל תתמיד? מניסיון העבר הפתעות בנוגע לרכישות מט"ח מתמידות למשך זמן של כ-3-4 חודשים, כך לפי בדיקה של בנק ישראל. ההשפעות של הריבית השלילית עשויות להתפוגג במידה ובנק ישראל לא יוריד את הריבית בפועל, מה שיגרום דה-פקטו להשפעה של העלאת ריבית. בנוסף, קשה להעריך את התנהגות הדולר בעולם, הרי השקל לא משחק נגד עצמו.

צמיחה – הולך ומתברר שזה לא שוק ההון שהתנתק מהכלכלה, אלא התחזיות

מדד ת"א 125 סיים את שנת 2020 בירידה של 3%, מה שבעיני רבים היה עדות להתנתקות השוק מהכלכלה, שלפי התחזיות המוקדמות של בנק ישראל הייתה צפויה להתכווץ בשיעור חד של 6%. כעת כש-2020 הסתיימה ומחכים לתוצאות הראשוניות (שיפורסמו ב-16 לינואר), הולך ומתברר שהפגיעה במשק לא היתה עמוקה כל כך והסתכמה כנראה בירידה של כ-3% בלבד.

מסחר – סוחרי גרילה מטרללים את השוק

כלי פיננסי שכמעט לא מוכר בציבור זכה בחודש ינואר לתשומת לב של כלל העיתונות הכלכלית –"מכירה בחסר". מדובר בפעולה של השאלת נייר ערך מגוף שמחזיק בו, מכירה שלו בשוק וקניה מחודשת ביום בו צריך להחזיר אותו לבעליו. הפעולה מתאימה כמובן למי שמעריך כי מחיר המניה ירד בתקופת ההשאלה. במבט ראשון השיטה הזאת נראית אולי כמו דרך "לא טבעית" לסחור בשוק ההון, אך למעשה היא תומכת מאד בשכלול שלו ומקטינה משמעותית את הסיכוי להתנפחות בועת מחירים. אבל מה קורה אם הסוחר מכר נייר ערך שלא שלו ובינתיים המחיר שלו מזנק? במקרה כזה ההפסד הוא תיאורטית אינסופי! לכן ממחיר מסוים לא תהיה לו ברירה אלא לסגור את ההימור על ירידה ולרכוש את הנייר בשוק. הקניה שלו מובילה לרוב לתמיכה נוספת במחיר. בחודש ינואר עלו עדויות כי סוחרים עצמאיים רבים יצרו שיתופי פעולה בפורומים שונים כדי לדחוף לעליית מחירי ניירות ערך שיש עליהן היקפים משמעותיים של מוכרים בחסר מתוך תקווה שיצליחו להגיע לעליה מספיק גדולה כדי שאותם מוכרים בחסר יישברו וירכשו מהם את המניות במחיר הגבוה. התופעה התרחבה כל כך בחודש ינואר עד שקרנות גידור רבות, שמתמחות במכירה בחסר, העדיפו להקדים תרופה למכה ולחתוך את הפוזיציות הללו, מה שכנראה תמך בתנודתיות בשווקים והעלה חששות לפגיעה ביעילות השוק. עד כדי כך שרשות שוק ההון האמריקאית, ה-SEC, הודיעה שתבחן את הנושא.

דיסקליימר:

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות