השקל שלך ניוזלטר פברואר 2022

האופטימיות ששררה בכניסה לשנת 2022 התנגשה בינואר בשוקי מניות יורדים ברוב העולם, כשיוצא דופן בולט היה שוק המניות בתל אביב, שהפגין חוזקה עם ירידה של 1.3% בלבד. מנגד בלט בירידה חדה של 90% מדד הנאסד"ק ולא הרבה אחריו מדד המניות בשנגחאי, עם ירידה של 7.7%. מדד ה-S&P500 ירד ב-3%, בהובלת מניות הטכנלוגיה. אירופה נשארה באמצע עם ירידה של 2.9%. הדולר התחזק ב-2% מול השקל והיורו ב-0.7%. התשואה ל-10 שנים בארה"ב זינקה מ-1.51% ל-1.80%.

שוקי המניות בעולם נזלו בינואר, בלי פיצוצים, בלי זיקוקים, פשוט נזלו. גם מי שרצה להיבהל לא ממש ידע ממה. היו כמובן שלל הסברים, אבל אף אחד מהם לא נראה מספק בטח שלא קטסטרופאלי. אחד הבולטים היה הציפיות שהלכו וגברו להידוק התנאים הפיננסיים ע"י הבנק הפדרלי בארה"ב, שבהחלטת המדיניות שלו הכין את השוק להעלאת ריבית כבר במרץ ולשאלת כתבים לא פסל גם העלאות בכל אחת מההחלטות שיהיו השנה. בעקבות הדברים עדכנו הבנקים המסחריים את תחזיות הריבית שלהם כלפי מעלה, כשבלט בנק אוף אמריקה שצופה כעת שבע העלאות! זה לא שהפד לא התקדם לעברן גם ב-2021, אלא שכעת הוא עשה את זה גם ללא עליה מקבילה בציפיות האינפלציה, מה שגרם לעליית הריבית הריאלית, החשובה מאד לתמחור השוק. מעניין לראות שעליית הציפיות לריבית התרכזה בעיקר בטווחים הקצרים ופחתה ככל שהטווח התרחק.

כתוצאה מכך הפער בין הריבית הארוכה לריבית הקצרה הצטמצם, תופעה שיכולה לאותת על התמתנות הצמיחה העתידית, עד כדי כך שהיסטורית במקרים בהם הריבית הקצרה עלתה מעל לארוכה פרץ מיתון בתוך שנה-שנתיים. אך נרגיע שאנחנו עדיין רחוקים משם. אגב, כלכלני בנק אוף אמריקה מעריכים כי העלאות הריבית האגרסיביות שהם צופים יצליחו לעבור השנה בלי לגרום פגיעה משמעותית מדי על הפעילות הכלכלית, אלא כנראה רק אולי בשנת 2023. לחץ שלילי נוסף על השווקים הגיע מכיוון המתיחות הגאופוליטית סביב אוקראינה, שתרמה לקפיצת מדרגה נוספת במחיר הנפט, והכבידה על ענפים עתירי תשומות אנרגיה אך מצד שני תמכה בחברות האנרגיה  האומיקרון המשיך לרחף באויר, ואף שהשוק כבר למד לחיות איתו נראה שהתפתחויות מסוימות לגביו בכל זאת מצליחות ליצר גם רגעי בהלה, כשמודל שלוחת הפד באטלנטה לצמיחה בארה"ב החל לתאר ששיבושי האומיקרון תרמו עד לבלימת הצמיחה ברבעון הראשון לכדי כמעט קיפאון עם צמיחה של 0.4% בלבד.

פגיעה בכלכלה עלולה להיות כואבת יותר מבעבר כיוון שבשונה מפעמים קודמות קובעי המדיניות מתכוונים הפעם שלא לתמוך בעסקים, בניהם גם הממשל וגם הבנקים המרכזיים. עוד הלחיצו את המשקיעים לסירוגין היו דו"חות החברות שנעו על התפר שבין הפתעות לטובה להפתעות לרעה, לבין עדכונים צנועים מאד לתחזיות הצמיחה קדימה. עוד אינדיקציות בעייתיות קדימה הגיעו גם מנתוני המאקרו השוטפים, בניהם בלטו לרעה במהלך ינואר המכירות הקמעונאיות בארה"ב בחודש דצמבר, שרשמו ירידה מפתיעה.  גם בישראל קיבלנו נתון מאכזב על ירידה של 0.3% במכירות הקמעונאיות בחודש דצמבר ובנק ישראל הפחית את תחזית הצמיחה שלו ל-2021 מ-7% ל-6.5%. עוד הפחיתו תחזיות הצמיחה היו קרן המטבע והבנק העולמי, כשקרן המטבע הפחיתה את תחזית הצמיחה לארה"ב השנה מ-5.5% ל-4.0%, הפחתה משמעותית.

אך למרות כל אלה לקראת סוף ינואר הירידות בשווקים נבלמו והחלו לתקן בחזרה למעלה. עיקר הכח למהפך נראה שהגיע מהמשך דיווחי החברות על התרחבות, כפי שהתבטא הן במדדי מנהלי הרכש, והן בדו"חות החברות שנהיו יותר ויותר חזקים. עוד מי שתמך בחזרה לעליות היה קרטל הנפט, אופ"ק, שהסכים על הגדלת התפוקה, מה שייתן יותר "אנרגיה" לכלכלה העולמית, ונתוני האינפלציה באירופה שהפתיעו עם עליה חדה מהצפוי ולמעשה הגדילו בעיני המשקיעים את האטרקטיביות של הנכסים הריאליים,. בימים הראשונים של פברואר הפתיע מאד לטובה נתון המשרות החדשות בארה"ב, שתמך יחד עם נתוני האינפלציה באירופה בקפיצה חדה בסביבת התשואות, וזאת למרות ששישה מבין חברי "הפד" התבטאו כנגד העלאת ריבית כפולה במרץ. בישראל האינפלציה לחודש דצמבר הפתיעה בעליה גבוהה מהציפיות, ל-2.8%, והכניסה את השוק לכוננות ספיגה למקרה שבאחד המדדים הקרובים זאת תחצה את השלושה אחוזים, המהווים כזכור את גבול היעד העליון של בנק ישראל. בנוסף, נראה שהחולשה בשוקי העולם לחצה להיחלשות השקל, בשל הלחץ שהיא יוצרת על מוסדיים להגדיל רכישות מט"ח בכדי לעמוד במדיניות ההשקעה שלהם. השילוב ש לאינפלציה מפתיעה יחד עם מעבר להיחלשות השקל פותחת טריטוריה חדשה של לחץ על בנק ישראל להעלאת ריבית.

האמור מובא כשירות ונועד למטרת אינפורמציה כללית בלבד. האמור אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכן בטרם ביצוע השקעה יש להיוועץ עם גורמים בעלי מומחיות בכל ההיבטים הקשורים בביצוע ההשקעה. אין לראות באמור בסקירה כהמלצה ו/או חוות דעת לביצוע השקעה במוצר כזה או אחר או התייחסות לאופן ניהול תיק ניירות ערך. המסתמך על האמור בסקירה זו עושה כן על אחריותו בלבד ואקסלנס ניהול השקעות וני"ע בע"מ ו/או החברות בקבוצת אקסלנס השקעות לא יישאו בכל צורה שהיא בנזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה מכך. קבוצת אקסלנס השקעות, היא חלק מקבוצת הפניקס, העוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. לגילוי נאות אודות אקסלנס  ניהול השקעות וני"ע בע"מ ראו לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות